Środek owadobójczy Affirm uzyskał rozszerzenie rejestracji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
01-04-2021,13:30 Aktualizacja: 01-04-2021,13:50
A A A
Do etykiety rejestracyjnej preparatu Affirm 095 SG firmy Syngenta został dopisany nowy szkodnik - muszka plamoskrzydła. Decyzja ta powinna ucieszyć producentów owoców jagodowych. 
 
Muszka plamoskrzydła (D.suzukii) od kilku lat jest znanym i groźnym szkodnikiem roślin jagodowych. Pochodząca z Azji muchówka występuje obecnie na niemalże wszystkich kontynentach powodując straty w uprawach wielu gatunków sadowniczych a zwłaszcza w uprawach roślin jagodowych.
 

Pryśnij z Syngenta – nowa wiosenna akcja promocyjna

Jak co roku, Syngenta przygotowała akcję promocyjną, skierowaną do producentów rolnych. Motywem przewodnim jest ochrona najważniejszych upraw polowych z użyciem produktów tej marki, firmowana pod wspólnym hasłem: „Pryśnij...
 
W Polsce pierwsze egzemplarze tego gatunku odłowiono już w 2014 r., ale aż do 2020 r. szkodnik ten nie powodował znaczących strat. Sytuacja zmieniła się dramatycznie w ostatnim sezonie, kiedy  muszka plamoskrzydła wystąpiła masowo na wielu plantacjach, powodując często znaczące straty - informuje w komunikacie Syngenta. 
 
Muszka plamoskrzydła składa jaja do zdrowych owoców. Żerujące w nich larwy powodują uszkodzenia, przez co stają się niehandlowe. Szkodnik może rozwinąć kilka pokoleń w ciągu sezonu wegetacyjnego, a pokolenia mogą się na siebie nakładać. Dlatego też zwalczanie muszki plamoskrzydłej powinno obejmować kilka etapów - od monitorowania obecności tego szkodnika na plantacji, ograniczanie jego liczebności, poprzez zabiegi fitosanitarne, aż po zwalczanie chemiczne. 
 
W ochronie chemicznej ważne jest, aby używane produkty były skuteczne, ale jednocześnie miały krótką karencję i niskie pozostałości. Produktem, który spełnia te wymagania, a jednocześnie uzyskał rozszerzenie rejestracji w roślinach jagodowych jest Affirm 095 SG. 
 
Dotychczasowa etykieta obejmująca jabłoń, gruszę, wiele gatunków warzyw i roślin ozdobnych decyzją MRiRW nr R - 7/2021m z 19 marca br. została rozszerzona m.in. o możliwości zwalczania zwójek i muszki plamoskrzydłej w uprawie truskawek, malin, borówki wysokiej, poziomek, jeżyn, żurawiny, aronii, agrestu oraz porzeczek.
 
Syngenta, Konferencje Zimowe Syngenta, Moje Info Pole, ochrona zbóż, ochrona rzepaku, odchwaszczanie kukurydzy, odmiany

Garść praktycznych porad od Syngenty

23 lutego odbyło się trzecie i ostatnie spotkanie z cyklu Zimowych konferencji firmy Syngenta, które w tym roku ze względu na sytuację związaną z pandemią odbywały się wyłącznie w formie zdalnej.    Mimo zdalnej formy spotkań, ich...
 
Równowaga biologiczna  
 
Substancja aktywna preparatu Affirm (benzoesan emamektyny) zalicza się do awermektyn i jest pochodzenia naturalnego. Syngenta wyodrębniła tę substancję z metabolitów powstałych w wyniku fermentacji mikroorganizmów glebowych - Streptomyces avermitilis, stosowanych w uprawach sadowniczych już od wielu lat (od 2011 r.). 
 
Affirm można wykorzystywać do ochrony przed muszką plamoskrzydłą oraz gąsienicami motyli wielu gatunków owoców, warzyw i roślin ozdobnych. 
 
Affirm działa kontaktowo, wgłębnie i translaminarnie. Substancja aktywna - benzoesan amamektyny - powoduje zakłócanie przepływu elektronów z komórek nerwowych do mięśni powodując paraliż. Tym samym gąsienica przestaje żerować i ginie w ciągu 1-2 dni. Affirm jest ceniony przez producentów za szybkie działanie, skuteczność i niskie pozostałości - zachwala Syngenta. 
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
WAŻNE TERMINY

15.03 - 17.05.2021 wnioski obszarowe w kampanii 2021 r. - zobacz więcej

29.03 - 16.05.2021 nabór wniosków - tworzenie lub rozwój krótkich łańcuchów dostaw lub rynków lokalnych -- zobacz więcej

31.03.2021- 29.05.2021 nabór wniosków - premie dla młodych rolników i restrukturyzacja małych gospodarstw - zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów