Tańsze instalacje OZE. Fundusz je dofinansuje.

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
07-01-2018,15:15 Aktualizacja: 08-01-2018,8:30
A A A

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji promujących efektywność energetyczną i korzystanie z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach. O pieniądze można starać się do 30 marca w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na energetyczne inwestycje NFOŚiGW chce przeznaczyć 100 mln zł. Maksymalny udział dofinansowania w postaci pomocy zwrotnej (wraz z możliwością uzyskania premii inwestycyjnej) w wydatkach kwalifikowanych nie może przekroczyć 75 proc.

ministerstwo energii, urząd regulacji energetyki, energia elektryczna, bonifikaty, operator systemu dystrybucyjnego

Bonifikaty za przerwy w dostawach prądu

Bonifikaty za przerwy w dostawach prądu od przyszłego roku odbiorcy energii będą otrzymywali bez konieczności składania wniosków. W tym roku obowiązują jeszcze „stare” zasady. Tak w najnowszym rozporządzeniu zadecydował minister...

Przy czym pomoc zwrotna to oprocentowane zwrotne dofinansowanie (z możliwością umorzenia spłat części kapitału tej pomocy, czyli przyznania premii inwestycyjnej), którego wysokość uzależniona jest od osiągnięcia zakładanego efektu (zmniejszenia zużycia energii) od 5 do 15 proc. wysokości wydatków kwalifikowanych.

Jak podkreśla fundusz, o wsparcie mogą wnioskować tylko duże przedsiębiorstwa (forma prawna - kod 019, kod 023, kod 115, kod 116, kod 117, kod 118, kod 120, kod 121, kod 124, kod 140), które będą chciały poczynić inwestycje wynikające z przeprowadzonego u nich wcześniej audytu energetycznego.

Szansę na wygraną w konkursie NFOŚiGW będą miały przedsięwzięcia poprawiające efektywność energetyczną firmy oraz zmierzające ku temu zmiany technologiczne w istniejących obiektach, instalacjach i urządzeniach technicznych.

elektrownia fotowoltaiczna, farma fotowoltaiczna, panele fotowoltaiczne, jelenia góra, polski solar, klastry energii

Jedyna taka na świecie farma powstanie w Polsce

Z 30 tys. paneli fotowoltaicznych będzie składała się farma słoneczna w Jeleniej Górze. Firma Polski Solar zapowiada, że będzie to pierwsza designerska elektrownia w kraju, panele ułoży bowiem w kształt symbolu miasta - jelonka. Prace...

Chodzi głównie o: przebudowę linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie, głęboką, kompleksową modernizację energetyczną budynków, zastosowanie technologii efektywnych energetycznie poprzez przebudowę lub wymianę na energooszczędne urządzenia i instalacje technologiczne, oświetlenie oraz ciągi transportowe linii produkcyjnych.

Dofinansowanie będzie można przeznaczyć także na budowę lub przebudowę lokalnych źródeł ciepła, w tym na odnawialne źródła energii oraz na zastosowanie technologii odzysku energii z systemem wykorzystania energii ciepła odpadowego w ramach firmy.

Co ważne, projekty z zakresu modernizacji energetycznej budynków zwiększające efektywność energetyczną poniżej 25 proc. (w przeliczeniu na energię końcową) nie będą kwalifikowały się do dofinansowania.

Fundusz planuje rozstrzygnąć konkurs w październiku tego roku.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu