Prosumenci szturmują BOŚ. Pierwsza pula środków już wyczerpana

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: k.perkowska I perkowska@apra.pl
04-05-2015,15:50 Aktualizacja: 04-05-2015,16:11
A A A

Tylko kilka dni wystarczyło, by wyczerpała się pierwsza pula 20 mln zł na preferencyjne kredyty z dotacją na zakup mikroinstalacji w ramach programu „Prosument” za pośrednictwem Banku Ochrony Środowiska. Nad szybkim uruchomieniem kolejnej transzy pracuje już NFOŚiGW.

Jak poinformował BOŚ, do 30 kwietnia wartość wniosków o dofinansowanie mikroinstalacji do produkcji energii z OZE przekroczyła 40 mln zł. Najwięcej dotyczyło zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych.

- Tak duże zainteresowanie programem „Prosument” świadczy o tym, że trafia on idealnie w potrzeby osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych – dodaje Małgorzata Skucha, prezes NFOŚiGW.

200 mln zł na ten rok

Umowę o udostępnieniu środków z przeznaczeniem na udzielanie w 2015 roku kredytów bankowych łącznie z dotacją, NFOŚiGW i BOŚ podpisały pod koniec lutego. Umożliwia ona pozyskanie pieniędzy na urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła do produkcji energii elektrycznej, a także ciepła i energii elektrycznej. Dofinansowanie obejmuje zakup i montaż sześciu rodzajów instalacji: paneli fotowoltaicznych, małych wiatraków, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, kotłów na biomasę i układów mikrokogeneracyjnych (w tym małych biogazowni).

Po wyczerpaniu przez bank pierwszej transzy, by zachować płynność programu, NFOŚiGW planuje uruchomić w najbliższym czasie kolejną pulę środków. Decyzja ma zapaść po złożeniu przez BOŚ pisma do funduszu.

Kwota przeznaczona do rozdysponowania przez bank na ten rok wynosi 200 mln zł.

Dopłacają 40 procent

Program „Prosument” został ogłoszony przez NFOŚiGW w marcu zeszłego roku. Jego budżet wynosi 800 mln zł, a realizacja potrwa do 2020 roku. Dotacje w ramach programu są przeznaczone na nowe instalacje i mikroinstalacje OZE typu prosumenckiego dla potrzeb budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych, w tym wymiany istniejących instalacji na bardziej efektywne i przyjazne środowisku.

W pierwszym okresie funkcjonowania „Prosumenta” dotacja do mikroinstalacji OZE wyniesie odpowiednio 20 lub 40 procent wartości inwestycji. Docelowo, czyli po 2015 roku, 15 lub 30 procent. Pozostałą część kosztów inwestycji mają pokrywać środki z preferencyjnego kredytu oprocentowanego na 1 proc., udzielanego na maksymalnie 15 lat. W zależności od rodzaju beneficjanta i przedsięwzięcia, wysokość kosztów kwalifikowanych wyniesie od 100 tys. do 450 tys. zł.

Wnioski od samorządów

Pozyskanie środków na mikroinstalacje za pośrednictwem BOŚ jest tylko jedną z możliwości zdobycia dofinansowania. W pierwszym etapie NFOŚiGW zaczął wdrażać program poprzez samorządy, które od połowy 2014 roku ubiegają się o dotacje na ponad 37 mln zł. Po nich zawarto porozumienia z siedmioma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej: ze Szczecina, Gdańska, Wrocławia, Lublina, Rzeszowa, Krakowa i Torunia. Do tej pory podpisały one z NFOŚiGW umowy na ponad 85 mln zł. 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama