Producent soków uruchomił farmę fotowoltaiczną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
07-01-2016,16:25 Aktualizacja: 08-01-2016,7:48
A A A

Tymbark, producent soków, wybudował farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW. To już kolejna proekologiczna inwestycja spółki.

Prace nad budową farmy fotowoltaicznej rozpoczęły się w marcu 2015 roku, natomiast jej uruchomienie nastąpiło pod koniec ubiegłego roku. Inwestycja została zrealizowana w zakładzie w Tymbarku. Na powierzchni około dwóch hektarów zamontowanych zostało prawie 4 tys. paneli fotowoltaicznych. Na terenie farmy zainstalowano także stację meteorologiczną oraz wykonano aparaturę monitoringu. Całość kosztowała 5,5 mln zł.

Jak tłumaczą przedstawiciele spółki, pomysł uruchomienia instalacji do produkcji energii elektrycznej z OZE narodził się z chęci poprawienia bilansu energetycznego zakładu. Dzięki własnej produkcji energii elektrycznej zwiększa się jego niezależność od zewnętrznych źródeł. - Zakład produkuje soki na dużą skalę, a co za tym idzie zużywa dużo energii elektrycznej i cieplnej – wyjaśniają w Tymbarku dodając, że energia elektryczna wykorzystywana jest głównie do celów technologicznych i produkcji chłodu, natomiast cieplna do celów technologicznych i grzewczych.

PLK, PKP, prąd, energia elektryczna, instalacje fotowoltaiczne, Nowy Sącz

PKP stawia na energię ze słońca. Baterie zasilą stacje kolejowe

Ruszyły testy baterii słonecznych, które mogą zasilać stacje kolejowe. Trzy instalacje zamontowano w zeszłym roku na budynkach PLK w Nowym Sączu. Zarządca infrastruktury bada w ten sposób możliwości pozyskiwania energii ze...

Spółka posiada też własną, nowoczesną oczyszczalnię ścieków oraz kotłownię gazową. Do pozyskiwania energii elektrycznej, cieplnej i chłodu wykorzystywany jest także biogaz (w procesie trigeneracji), a zakład pracuje w oparciu o gospodarkę niskoemisyjną – linie produkcyjne są energo- i wodooszczędne.

Farma fotowoltaiczna powstała dzięki współfinansowaniu projektu przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Inwestycja ta jest spójna z wieloma realizowanymi w zakładzie w Tymbarku innowacyjnymi projektami ekologicznymi i technologicznymi, których łączna wartość w latach 2005 – 2015 wyniosła ponad 250 mln zł.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu