Są już pierwsze chrząszcze skrzypionki zbożowej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
02-04-2021,18:55 Aktualizacja: 02-04-2021,19:03
A A A
W komunikacie z 29 marca Instytut Ochrony Roślin - PIB w Poznaniu poinformował, że w powiecie grodziskim, w woj. wielkopolskim, na plantacji pszenicy ozimej zauważono pierwsze chrząszcze skrzypionki zbożowej. 
 
To jeden z najpowszechniej występujących szkodników zbóż w naszym kraju. Jego chrząszcze zimują w ściółce, darni lub między korzeniami. Wiosną, gdy temperatura powietrza przez 2-3 dni przekracza 10oC przelatują na rośliny żywicielskie, którymi głównie są: jęczmień, pszenica, pszenżyto i owies. Rzadziej atakują żyto. 
 
odchwaszczanie pszenicy ozimej wiosną, odchwaszczanie pszenicy, warianty odchwaszczania pszenicy wiosną

Odchwaszczanie pszenicy ozimej wiosną

Program wiosennego zwalczania chwastów w pszenicy ozimej jest najbardziej rozbudowanym programem. Do jej odchwaszczania zarejestrowano w tym okresie ponad 300 herbicydów, co stanowi prawie jedną trzecią wszystkich środków...
Wiosną chrząszcze żerują na liściach wygryzając podłużne otwory wzdłuż nerwów. Samice po kopulacji składają jaja, a z nich po upływie ok. dwóch tygodni wylęgają się larwy, które wyrządzają najwięcej szkód, ponieważ żywią się tkanką miękiszową liści. Ich żerowanie prowadzi więc do zmniejszenia powierzchni asymilacyjnej.
 
Chrząszcze po złożeniu jaj giną. Natomiast larwy przepoczwarczają się - skrzypionki zbożowej w kokonach w glebie na głębokości do 5 cm, natomiast skrzypionki błękitka w kokonach na roślinach (zazwyczaj pod koniec czerwca). 
 
Chrząszcze pozostają w glebie do następnej wiosny lub wychodzą jesienią na żerowanie, po czy znowu schodzą do ziemi, ściółki lub darni na zimowanie. W ciągu roku skrzypionka rozwija więc jedno pokolenie. 
 
prowadzenie łanu pszenicy ozimej wiosną, nawożenie pszenicy ozimej wiosną, ocena kondycji pszenicy wiosną,

Prowadzenie łanu pszenicy ozimej wiosną

Zimą rośliny narażone są na działanie wielu czynników, które powodują ich uszkodzenie, a nawet zamieranie. Na przedwiośniu znajdują się w silnym stresie, dlatego wiosenną agrotechnikę należy tak układać, aby mogły jak najszybciej się...
 
Chemicznie zwalcza się larwy w okresie ich masowego wylęgu. Należy pamiętać o tym, że składanie jaj, w zależności od warunków pogodowych może być rozciągnięte w czasie, a więc wylęg larw również. Zabieg należy wykonać, gdy larwy z pierwszego wylęgu mają ok. 4 mm długości, a jednocześnie następuje liczne wylęganie się kolejnych larw. 
 
Progi ekonomicznej szkodliwości to: 
- 1-2 larwy na 1 źdźble pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta, 
- 1 larwa na 2-3 źdźbłach jęczmienia ozimego i jarego, pszenicy jarej, pszenżyta jarego i owsa. 
 
Przechadzając się wiosną po polu i widząc 10-15 chrząszczy na 1 m2 pszenicy ozimej należy się spodziewać większej liczebności larw na plantacji. 
 
Po wycofaniu chloropiryfosu i dimetoatu, do zwalczania skrzypionek zbożowych pozostały wyłącznie substancje z grupy pyretroidów, m.in. esfenwalerat, deltametryna, zeta-cypermetryna, lambda-cyhalotryna oraz alfa-cypermetryna. 
 
  •   Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
 
 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu