Zdrowa gleba to podstawa. Koalicja na spotkaniu w ministerstwie rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2023,15:00 Aktualizacja: 17-05-2023,15:05
A A A

- Przede wszystkim zwracamy uwagę na fakt, że ponad 64 proc. gleb uprawnych w Polsce jest kwaśnych albo bardzo kwaśnych, co skutkuje m.in. spadkiem plonów, słabą efektywnością nawożenia i szkodliwym wpływem na środowisko. Gleby te wymagają działań regeneracyjnych poprzez ich odkwaszenie – powiedział Marian Sikora.

Przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych (FBZPR) wyjaśnił w ten sposób przyczyny przystąpienia organizacji do „Koalicji na rzecz zdrowych gleb w Polsce”. Wraz z delegacją koalicji był 12 maja na spotkaniu z wiceministrem rolnictwa Lechem Kołakowskim.

Jest projekt narodowego programu

Wówczas przedstawiciele czternastu organizacji społecznych, samorządowych, związkowych, branżowych i producenckich zaprezentowali swoje cele.

kukurydza, kukurydza ziarnowa

Gleba potrzebuje wsparcia

Uprawiając kukurydzę w monokulturze zwracajmy uwagę nie tylko na ograniczenie presji agrofagów, ale również na ochronę gleby. Zapewnienie poprawnego bilansu glebowej substancji organicznej jest bowiem najważniejszym elementem...

„Przedstawiciele koalicji przekazali wiceministrowi Kołakowskiemu projekt Narodowego Powszechnego Programu Odkwaszenia Gleb w Polsce. Dokument ten został przygotowany przez ekspertów koalicji i zawiera propozycje rozwiązań dających nadzieję na powszechną regenerację gleb w Polsce. Przedstawiciele koalicji wyrazili nadzieję, że przekazane propozycje będą poddane analizie w MRiRW oraz posłużą zainicjowaniu prac legislacyjnych prowadzących do przyjęcia regulacji ustawowych, gwarantujących wieloletnie nakłady na rzecz podnoszenia jakości gleb w Polsce” – czytamy w komunikacie FBZPR.

Odpowiednie ph gleby jest kluczowe

Jak w nim dodano, wiceszef resortu zadeklarował wolę wsparcia postulatów odnoszących się do odkwaszenia gleb w Polsce. Bo negatywne konsekwencje utrzymywania aktualnego stanu w tym zakresie będą się potęgowały zarówno w zakresie jakości produktów rolnych, wysokości plonów, cen, jak i jakości żywności, ale także w wymiarze ochrony środowiska.

- Zdrowa gleba to podstawa. Dzięki odpowiedniemu pH gleby można budować jej żyzność, zwiększając w niej zawartość próchnicy, jak również stabilizując bilans wodny w czasach nasilających się susz. W efekcie gospodarstwo produkuje więcej i taniej, będąc mniej wrażliwe na niekorzystne zjawiska pogodowe - powiedziała cytowana w komunikacie Małgorzata Bojańczyk, dyrektor w Polskim Stowarzyszeniu Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu