IUNG: w Polsce nie ma już suszy rolniczej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-10-2022,14:15 Aktualizacja: 05-10-2022,14:17
A A A

W kraju nie ma już suszy rolniczej, a występujący na niewielkich obszarach deficyt wody nie ma wpływu na obniżenie plonów - poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

W czternastym okresie raportowania (od 1 sierpnia do 30 września) średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna i zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego okresu (21 VII - 20 IX) - napisano w raporcie.

susza rolnicza, szacowanie strat w uprawach, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza

Straty na polach i łąkach sięgały kilkudziesięciu procent. A w państwowej aplikacji?

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wnioskuje o ponowne przeanalizowanie działania aplikacji suszowej i przekazuje postulaty dotyczące zmiany przepisów odnośnie szacowania strat na polach i łąkach. Właśnie m.in. o szacowaniu strat w...

Największy deficyt wody notowano na terenie wschodniej części Pojezierza Mazurskiego oraz na Pobrzeżu Słowińskim. Niedobory wody nie przekroczyły jednak wartości krytycznych (20 proc. obniżenia plonów) wśród monitorowanych upraw. Na dużym obszarze kraju niedobory wody były niewielkie, a w niektórych miejscach odnotowano nawet jej nadmiar.

"W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w czternastym okresie raportowania, nie stwierdzamy wystąpienia suszy rolniczej na terytorium Polski" - poinformował IUNG.

Był to już ostatni w tym roku raport. Monitoring suszy prowadzony jest w okresie od 21 marca do 30 września. Został utworzony do oceny zagrożenia suszą rolniczą, system uwzględnia klimatyczny bilans wodny i zmienność warunków glebowych. Wartości KBW są obliczane dla kolejnych okresów sześciodekadowych na podstawie pomiarów stacji meteorologicznych.

Jak zaznaczono w raporcie, tegoroczne warunki pogodowe sprawiły, że wystąpił na terenie kraju duży deficyt wody powodujący suszę wśród wszystkich monitorowanych roślin uprawnych w okresie letnim, co skutkuje obniżeniem plonów o 20 proc. Natomiast mniejsze niedobory wody notowano we wrześniu, które nie wpłynęły na zmniejszenie plonów.

Największe skutki niedoboru wody zanotowano w przypadku zbóż jarych. Susza rolnicza wystąpiła w 85 proc. gmin, na powierzchni 38 proc. gruntów. Deficyt wody miał też duży wpływ na plony zbóż ozimych, krzewów owocowych, rzepaku i truskawek.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu