Ptasia grypa w Dolnej Saksonii. 130 tysięcy ptaków do wybicia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-12-2014,10:15 Aktualizacja: 17-12-2014,10:56
A A A
Bardzo zaraźliwy szczep wirusa ptasiej grypy (H5N8) został wykryty na fermie indyków w powiecie Cloppenburg na terenie Dolnej Saksonii. Aby zapobiec rozprzestrzenieniu się epidemii, wybitych zostanie 130 tys. sztuk drobiu. 
 
Dolnosaksoński minister rolnictwa Christian Meyer poinformował, że władze postanowiły zlikwidować liczące 19 tys. ptaków stado indyków na fermie w gminie Barssel oraz profilaktycznie 12 tys. sztuk drobiu w gospodarstwie w Garrel (nie wykryto tam wirusa), które utrzymywało kontakty z tą fermą.
 
W promieniu kilometra od fermy, gdzie stwierdzono zarazę, wybitych zostanie ponadto 100 tys. kur. W strefie 3-kilometrowej obowiązuje zakaz transportu zwierząt. Utworzono też obejmującą 10 km strefę podlegającą stałej obserwacji.
 
- To przykre, lecz nie mamy, niestety, innych środków poza likwidacją ptaków - powiedział telewizji ARD szef branży drobiarskiej w Dolnej Saksonii Friedrich-Otto Ripke.
 
Minister rolnictwa Niemiec Christian Schmidt zaapelował do hodowców, by ograniczyli do minimum kontakty między fermami. Poinformował, że wirus H5N8 został wykryty także we Włoszech.
 
Powiat Cloppenburg jest ważnym ośrodkiem hodowli drobiu. Tamtejsi farmerzy hodują 13,5 mln indyków i kur. Liczbę drobiu w całej Dolnej Saksonii szacuje się na 100 mln. W 2008 roku na terenie powiatu Cloppenburg wykryto łagodniejszą odmianę ptasiej grypy. Wówczas wybito 300 tys. zwierząt.
 
Dolna Saksonia jest drugim niemieckim landem zaatakowanym wirusem ptasiej grypy. W listopadzie chorobę wykryto na fermie Heinrichswalde w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.
 
Wykryty na fermie zarazek uważany jest za bardzo zaraźliwy szczep wirusa ptasiej grypy H5N8 dotychczas występował tylko w Azji. W obu przypadkach wirus został wykryty przez Instytut Weterynaryjny im. Friedricha Loefflera (FLI) z siedzibą na bałtyckiej wyspie Riems.
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu