Rząd uszczelnia pobór podatku VAT

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-10-2016,10:55 Aktualizacja: 26-10-2016,11:27
A A A
Ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru VAT przez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych - taki ma być efekt "dużej" noweli ustawy o VAT, której projekt przyjął rząd. 
 
Projekt zakłada także utrzymanie do końca 2018 r. dotychczasowych stawek podatku VAT: 8 i 23 proc., obok obowiązującej stawki 5 proc. "Jest to konieczne, ponieważ rozwiązania uszczelniające system podatkowy przyniosą efekty dopiero w roku następnym i latach kolejnych" - wyjaśniło w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

rafał bochenek, rząd, podatek, podatek jednolity, finanse

Wprowadzenie jednolitego podatku jest przesądzone

Wprowadzenie jednolitego podatku, łączącego PIT oraz składki na ZUS i NFZ jest przesądzone - potwierdził we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak wskazał, nie ma jednak jeszcze stanowiska rządu w tej sprawie, gdyż dopiero się ono...
Zasadnicza część przewidzianych w projekcie regulacji to właśnie rozwiązania, które mają przyczynić się do ograniczenia nadużyć w VAT oraz spowodować uszczelnienie systemu jego poboru, a w efekcie doprowadzić do zwiększenia wpływów z VAT.
 
W komunikacie wyjaśniono, że od 2008 r. rośnie tzw. luka w VAT (to różnica między tym, co powinno wpłynąć z tego podatku do budżetu, a co faktycznie wpływa), której obecna skala jest bardzo niebezpieczna dla dochodów budżetu państwa. 
 
Projekt przewiduje rozszerzenie stosowania tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia (gdy nabywca, a nie dostawca rozlicza VAT) na transakcje, których przedmiotem będą m.in. określone usługi budowlane. Powodem do zastosowania tego mechanizmu będą nieprawidłowości zaobserwowane na rynku usług budowlanych, w tym również z wykorzystaniem faktur nie odzwierciadlających rzeczywistych transakcji.

Odwrócony VAT obejmie też procesory, gdy łączna ich wartość w ramach jednolitej gospodarczo transakcji przekroczy 20 tys. zł - bez kwoty podatku, oraz niektóre towary z kategorii złota o próbie niższej niż 325 tysięcznych, srebra i platyny. Chodzi o metale nieobrobione plastycznie lub w postaci półproduktu bądź proszku oraz niektóre półprodukty z nich.

podatki, ordynacja podatkowa, finanse, ministerstwo rozwoju

Podatnicy będą pod ochroną. Ministerstwo ma pomysł

Wprowadzenie do Ordynacji podatkowej wydawanych z urzędu tzw. objaśnień podatkowych, które chroniłyby podatników, proponuje resort rozwoju w najnowszej wersji projektu ustawy, która ma poprawić otoczenie prawne...
Obowiązek elektronicznego składania deklaracji VAT zostanie wprowadzony od 1 stycznia 2017 r. dla podatników: zobowiązanych do zarejestrowania się jako podatnicy VAT UE; będących dostawcami lub nabywcami towarów i usług objętych mechanizmem odwróconego obciążenia; obowiązanych, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do składania deklaracji, informacji oraz rocznego obliczenia podatku za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
 
Natomiast od 1 stycznia 2018 r. obowiązek składania deklaracji VAT w formie elektronicznej zostanie wprowadzony dla pozostałych podatników VAT.

Projekt przewiduje także obowiązek elektronicznego składania informacji podsumowujących, wyłącznie za okresy miesięczne. Zdaniem rządu ułatwi to wprowadzanie danych do systemu informatycznego resortu finansów, a w efekcie przyspieszy ich analizę i wykrywanie ewentualnych oszustw.
 
W projekcie zaproponowano sankcje podatkowe za nierzetelne rozliczanie podatku VAT. W przypadku zaniżenia zobowiązania podatkowego lub zawyżenia kwoty zwrotu podatku oraz niewpłacenia należnego zobowiązania, w sytuacji niezłożenia deklaracji groziłaby sankcja podatkowa w wysokości 30 proc. kwoty zaniżenia lub zawyżenia. 

podatki, pieniądze, rząd PiS, Beata Szydło, podwyższenie podatków

Szydło: rząd pracuje nad uproszczeniem systemu podatkowego

Rząd pracuje nad uproszczeniem systemu podatkowego - poinformowała premier Beata Szydło we wtorek wieczorem za pośrednictwem Twittera. "Rząd pracuje nad uproszczeniem systemu podatkowego. Rozwiązania przewidują premię dla...
Niższa, bo 20-proc. sankcja dotyczyłaby przypadków, w których złożono korektę deklaracji po kontroli podatkowej lub w trakcie postępowania kontrolnego.
 
Przewidziano także podwyższoną sankcję podatkową w wysokości 100 proc. w stosunku do podatników dopuszczających się oszustw podatkowych, w tym odliczających podatek z tzw. pustych faktur. 
 
Zgodnie z projektem wzrośnie limit wartości sprzedaży - z 150 do 200 tys. zł, uprawniający do skorzystania z tzw. zwolnienia podmiotowego. Według rządu rozwiązanie to będzie szczególnie korzystne dla małych firm, które do tego podwyższonego progu nie będą musiały rozliczać VAT, a w konsekwencji wypełniać wszystkich obowiązków z tym związanych.
 
Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r., z wyjątkiem części przepisów, które wejdą w życie 1 stycznia 2018 r.
Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu