Pięć nowych farm wiatrowych. Koncesje wydane

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
02-10-2023,14:40 Aktualizacja: 02-10-2023,14:50
A A A

Grupa ORLEN uzyskała ostateczną decyzję ministra infrastruktury o przyznaniu pięciu nowych lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych. Otwiera to drogę do rozpoczęcia fazy przygotowawczej inwestycji. Te pięć farm ma mieć moc ok. 5,2 GW, co pozwoli produkować czystą energię w ilości wystarczającej, aby zasilić ok. 8 milionów gospodarstw domowych.

„Grupa ORLEN umacnia się na pozycji lidera w zakresie rozwoju projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. Dzięki doświadczeniu z projektu Baltic Power, jesteśmy przygotowani do szybkiej i skutecznej realizacji prac związanych z przygotowaniami do budowy kolejnych pięciu inwestycji na morzu. Działamy zgodnie z przyjętym harmonogramem, wyprzedzając innych inwestorów, którzy prace nad offshore rozpoczęli jeszcze przed nami” – podkreślił cytowany w komunikacie Daniel Obajtek, prezes Zarządu ORLEN.

ebi, wiatraki, turbiny wiatrowe, farma wiatrowa, bałtyk, morze bałtyckie, orlen

EBI wyłoży 610 mln euro na morską farmę wiatrową z udziałem Orlenu

Europejski Bank Inwestycyjny zainwestuje 610 mln euro w projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, którą budują wspólnie na Bałtyku Orlen i kanadyjski Northland Power - przekazał w środę PAP EBI. Jak podkreślił EBI,...

Jak dodał, zgodnie z planem, koncern odda do użytku pierwszą farmę wiatrową w polskiej części Bałtyku. Generalnie jego cel to uzyskanie do końca dekady 9 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii.

Już powstaje Baltic Power

„Cztery z pięciu koncesji przyznanych Grupie ORLEN dotyczą Ławicy Odrzańskiej, na wysokości Kołobrzegu. Piąta lokalizacja położona jest na Ławicy Słupskiej. Ten obszar graniczy z miejscem, gdzie powstaje farma wiatrowa Baltic Power, którą ORLEN buduje wspólnie z kanadyjskim partnerem Northland Power. To obecnie najbardziej zaawansowany projekt morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Farma o mocy 1,2 GW, rozpocznie produkcję energii elektrycznej już w 2026 r.” – przekazał koncern.

Dalej wyjaśnił, że ostateczna decyzja o przyznaniu koncesji oznacza, że mogą rozpocząć się prace nad przygotowaniem projektów pięciu nowych farm wiatrowych. W pierwszej kolejności wykonane zostaną m.in. pomiary wietrzności, wstępne badania geotechniczne i badania środowiskowe, niezbędne w procesach administracyjnych i projektowych.

orlen, obajtek, grupa azoty, puławy, grupa azoty puławy, przejęcie, nawozy

Prezes Orlenu: kontynuujemy analizy ws. ewentualnego przejęcia ZA Puławy

Prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował w środę, że koncern kontynuuje analizy w sprawie ewentualnego przejęcia Zakładów Azotowych Puławy, należących do Grupy Azoty. - Konsolidacja przemysłu nawozowego jest konieczna - ocenił....

Mają być tutaj wykorzystane doświadczenia zdobyte przy okazji realizacji analogicznych prac w projekcie Baltic Power.

Rośnie terminal instalacyjny

„Morska energetyka wiatrowa stanowi jeden z głównych kierunków rozwoju nowoczesnej energetyki w Grupie ORLEN. Oprócz projektu Baltic Power, Grupa ORLEN realizuje również budowę pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Inwestycja realizowana przez spółkę ORLEN Neptun powstaje w porcie Świnoujście i po zakończeniu prac w 2025 roku będzie jednym z najnowocześniejszych terminali w Europie. Jego nabrzeża i place składowe pozwolą na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy 15 MW i większych. Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektu Baltic Power, następnie będzie wspierał realizację projektów innych deweloperów oraz kolejnych inwestycji Grupy ORLEN na Bałtyku” – czytamy w komunikacie.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu