EBI wyłoży 610 mln euro na morską farmę wiatrową z udziałem Orlenu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
21-09-2023,9:20 Aktualizacja: 21-09-2023,9:22
A A A

Europejski Bank Inwestycyjny zainwestuje 610 mln euro w projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, którą budują wspólnie na Bałtyku Orlen i kanadyjski Northland Power - przekazał w środę PAP EBI.

Jak podkreślił EBI, finansowanie projektu ma wsparcie programu InvestEU, którego celem jest zmobilizowanie inwestycji na rzecz priorytetów polityki UE, w tym transformacji ekologicznej. Finansowanie dla Baltic Power będzie pierwszą inwestycją EBI w morską energetykę wiatrową w Polsce. Projekt ma znaczenie strategiczne i przyczyni się do osiągnięcia celów planu REPowerEU, a zrównoważony rozwój źródeł czystej energii wesprze niezależność energetyczną UE oraz bezpieczeństwo dostaw - zaznaczył bank.

orlen, baltic power, morze, morska farma, farma wiatrowa, wiatraki, energia, oze

Orlen szacuje budżet projektu farmy wiatrowej na Bałtyku na 4,73 mld euro

Zarząd i rada nadzorcza Orlenu wydały warunkowe decyzje inwestycyjne dotyczące uruchomienia fazy budowy projektu morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Bałtyku, o maksymalnej mocy do 1200 MW....

Duża farma na Bałtyku

EBI udziela bezpośredniego finansowania spółce projektowej, a ponadto zapewnia transzę pośrednią Bankowi Gospodarstwa Krajowego, w celu dalszego wsparcia projektu.

„Finansowanie dla Baltic Power wesprze pierwszy projekt morskich farm wiatrowych w Polsce i z pewnością otworzy drogę dla zielonej transformacji oraz dla przyszłych innych projektów morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycja ta nie tylko wesprze transformację polskiego sektora energetycznego, przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy i wzmocni rozwój gospodarczy" - powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

Jak dodała, dzięki temu finansowaniu powstanie jedna z największych farm wiatrowych na świecie a Polska dołączy do państw inwestujących w odnawialne źródła energii na Morzu Bałtyckim.

wiatraki, farma wiatrowa, port szczecin, orlen, terminal

Morskie farmy wiatrowe. Budowa terminala ma ruszyć w tym roku

Informację na temat postępów w pracach związanych z budową pierwszego na polskim wybrzeżu terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych przedstawiły Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz spółka ORLEN...

76 turbin wiatrowych

Projekt Baltic Power składa się z 76 turbin wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej ok. 1140 MW. Będzie zlokalizowany 23 km na północ od polskiego wybrzeża, na wysokości Choczewa i Łeby, w polskiej strefie ekonomicznej. Inwestorzy planują, że budowa zakończy się do końca II kwartału 2026 roku. Baltic Power jest spółką Orlenu, który ma 51 proc. udziałów i kanadyjskiego Northland Power z 49 proc. udziałów.

19 września br. Baltic Power podpisał z konsorcjum 25 instytucji finansowych umowy na łącznie 3,6 mld euro kredytów na sfinansowanie budowy farmy.

Grupa EBI w 2022 r. na wsparcie zrównoważonego rozwoju źródeł energii przeznaczyła na całym świecie 20,86 mld euro. W Polsce finansowanie to wyniosło 996 mln euro. W latach 2018-2022 bank przeznaczył łącznie 3,25 mld euro na transformację polskiego sektora energetycznego.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama