Do Azji trafia coraz więcej wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
29-02-2016,8:10 Aktualizacja: 29-02-2016,8:51
A A A

Najwięksi odbiorcy wieprzowiny z Azji sprowadzili przed rokiem 4,3 mln ton mięsa. To o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Popyt konsumencki pozostał tam bowiem wysoki, a podaż krajowa nie była wystarczająca do jego zaspokojenia.

Najbardziej zakupy zwiększyły Chiny i Korea Południowa, a w górę poszły też dostawy do Hongkongu - informuje FAMMU/FAPA. Chińczycy sprowadzali wieprzowinę głównie z państw UE, skąd pochodziło dwie trzecie całkowitego importu. Dostawy ze Wspólnoty do tego kraju wzrosły przez rok o 57 proc. do 580 tys. ton, natomiast z USA zmalały o 13 proc. do 102 tys. ton.

tucz zamknięty, tuczniki, opłacalność, trzoda chlewna

Cykl zamknięty produkcji świń nie jest opłacalny?

Produkcja trzody chlewnej w Polsce odbywa się w cyklu zamkniętym oraz otwartym. Ten pierwszy ma zdecydowanie więcej zwolenników, choć w ostatnich latach coraz bardziej popularny staje się wyłącznie tucz. Tuczniki produkowane w cyklu...

Koreańczycy zaimportowali z kolei w ubiegłym roku o jedną czwartą więcej wieprzowiny niż w 2014 r. - o 25 proc. dostawy zwiększyły państwa UE i Amerykanie. Epidemia pryszczycy w tym kraju jest nadal zagrożeniem dla produkcji, a popyt konsumencki pozostaje wysoki.

W 2015 r. zmalał natomiast import wieprzowiny do Japonii. Zmniejszyły się zwłaszcza zakupy w unijnych państwach (14 proc. do 270 tys. ton - przede wszystkim w Danii). Mniej wieprzowiny niż rok wcześniej dostarczyli także na tamtejszy rynek Amerykanie (6 proc.).

W 2014 r. import do Japonii był rekordowy z powodu epidemii pryszczycy, która ograniczyła produkcję. W 2015 r. - po poprawie sytuacji epidemiologicznej - poziom przywozu zaczął spadać i w br. spodziewane jest dalsze zmniejszenie japońskiego importu.

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu