Do Azji trafia coraz więcej wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
29-02-2016,8:10 Aktualizacja: 29-02-2016,8:51
A A A

Najwięksi odbiorcy wieprzowiny z Azji sprowadzili przed rokiem 4,3 mln ton mięsa. To o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Popyt konsumencki pozostał tam bowiem wysoki, a podaż krajowa nie była wystarczająca do jego zaspokojenia.

Najbardziej zakupy zwiększyły Chiny i Korea Południowa, a w górę poszły też dostawy do Hongkongu - informuje FAMMU/FAPA. Chińczycy sprowadzali wieprzowinę głównie z państw UE, skąd pochodziło dwie trzecie całkowitego importu. Dostawy ze Wspólnoty do tego kraju wzrosły przez rok o 57 proc. do 580 tys. ton, natomiast z USA zmalały o 13 proc. do 102 tys. ton.

tucz zamknięty, tuczniki, opłacalność, trzoda chlewna

Cykl zamknięty produkcji świń nie jest opłacalny?

Produkcja trzody chlewnej w Polsce odbywa się w cyklu zamkniętym oraz otwartym. Ten pierwszy ma zdecydowanie więcej zwolenników, choć w ostatnich latach coraz bardziej popularny staje się wyłącznie tucz. Tuczniki produkowane w cyklu...

Koreańczycy zaimportowali z kolei w ubiegłym roku o jedną czwartą więcej wieprzowiny niż w 2014 r. - o 25 proc. dostawy zwiększyły państwa UE i Amerykanie. Epidemia pryszczycy w tym kraju jest nadal zagrożeniem dla produkcji, a popyt konsumencki pozostaje wysoki.

W 2015 r. zmalał natomiast import wieprzowiny do Japonii. Zmniejszyły się zwłaszcza zakupy w unijnych państwach (14 proc. do 270 tys. ton - przede wszystkim w Danii). Mniej wieprzowiny niż rok wcześniej dostarczyli także na tamtejszy rynek Amerykanie (6 proc.).

W 2014 r. import do Japonii był rekordowy z powodu epidemii pryszczycy, która ograniczyła produkcję. W 2015 r. - po poprawie sytuacji epidemiologicznej - poziom przywozu zaczął spadać i w br. spodziewane jest dalsze zmniejszenie japońskiego importu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA