W przyszłym roku rząd planuje wdrożyć zmiany w OFE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-02-2017,12:10 Aktualizacja: 15-02-2017,12:32
A A A

W 2018 roku planujemy wdrożyć zmiany w OFE. Zgodnie z nimi 75 proc. aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Emerytalne Polaków, a 25 proc. do Funduszu Rezerwy Demograficznej, którym ma zarządzać Polski Fundusz Rozwoju - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Wicepremier minister rozwoju i finansów przypomniał, że od kilku miesięcy trwają prace analityczne nad reformą. Powiedział, że w "najbliższych kilku miesiącach" we współpracy m.in. z ZUS i resortem pracy zacznie się konkretyzacja propozycji zmian w OFE, "w taki sposób, żeby były one zgodnie z naszymi pierwotnymi założeniami", czyli 75 proc. aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Emerytalne, pozostałe 25 proc. aktywów (ok. 35 mld zł) zostanie przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej, nad którym zarządzanie ma przejąć PFR.

zus, ofe, składka emerytalna, świadczenia, Wojciech Andrusiewicz

Większość Polaków przekazało składki do OFE

W ramach trwającego od kwietnia do końca lipca okienka transferowego ZUS-OFE ponad 88 tys. osób zdecydowało się na przekazanie części swojej składki emerytalnej do OFE, zaś ponad 9 tys. zadeklarowało przelew całości składek do ZUS -...

- Planujemy to wdrożyć w 2018 r. Będzie to doprecyzowanie dzisiejszego sposobu funkcjonowania OFE. Analitycy na całym świecie dziwią się, co to za niezwykłe zjawisko pod tytułem Otwarty Fundusz Emerytalny, który inwestuje głównie w akcje. Wiadomo z czego to się wzięło, nie cofniemy koła historii, ale chcemy naprawiać pewne błędy i ten system OFE przetransformować, w taki sposób, żeby on (...) rozsądniej służył zarówno polskiej gospodarce, jak i przyszłym emerytom - dodał wicepremier.

OFE powstały w efekcie reformy systemu emerytalnego uchwalonej w 1999 r. Na mocy nowelizacji z OFE do ZUS w lutym 2014 r. przeniesiono obligacje Skarbu Państwa. OFE przekazały wtedy ZUS aktywa o wartości 153,15 mld zł (głównie w postaci obligacji skarbowych i obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa), co stanowiło 51,5 proc. zasobów Funduszy. Środki te trafiły na subkonta w ZUS. W obligacje, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie mogą już inwestować.

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu