Jest potwierdzenie - będą uproszczenia w ekoschematach. Małe gospodarstwo dostanie 225 euro za hektar

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
22-06-2023,13:30 Aktualizacja: 22-06-2023,13:35
A A A

Płatność ryczałtowa dla gospodarstw do 5 ha wyniesie 225 euro/ha i zastąpi wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich - poinformował minister rolnictwa Robert Telus. Dodał, że będzie ona przyznana na podstawie oświadczenia składanego w ARiMR od 1 do 31 sierpnia br.

Ekoschematy to roczne, płatne praktyki służące realizacji celów środowiskowych i klimatycznych.

"Rada Ministrów przyjęła moją propozycję, aby wprowadzić ryczałtowe wypłaty dla chętnych rolników, którzy mają do 5 ha (...). Są dwa warunki: jest to gospodarstwo, które złożyło wniosek w 2022 r. (...) i musi złożyć wniosek w 2023 r. Te gospodarstwa dostaną ryczałt 225 euro do hektara" - poinformował na czwartkowej konferencji Telus.

Ryczałt po oświadczeniu

Minister rolnictwa wyjaśnił, że w gospodarstwach małych, szczególnie w województwach takich jak małopolskie, podkarpackie, część lubelskiego czy świętokrzyskiego, rolnicy "w małej ilości korzystają z ekoschematów". Poinformował, że tylko niecałe 20 proc. rolników z tych małych gospodarstw zgłosiło wykonanie takich praktyk, a to powoduje, że wielu rolników dostanie mniejsze dopłaty.

minister, telus, pomoc wojenna, wsparcie, dopłaty, ryczałt, ekoschematy

Pomoc "wojenna" sięgnie 15 mld zł. Dopłaty ryczałtem bez ekoschematów?

Wartość tzw. wojennej pomocy dla rolników, czyli wprowadzonej w związku z wybuchem wojny w Ukrainie, sięgnie 15 mld zł - poinformował w środę w Radiu Plus minister rolnictwa Robert Telus. "Wczoraj podliczyliśmy, z tą pomocą...

Płatność ryczałtowa zostanie przyznana na podstawie oświadczenia rolnika, które musi być złożone od 1 do 31 sierpnia w biurze powiatowym ARiMR - zaznaczył Telus.

Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra doprecyzował, że takie rozwiązanie będzie obowiązywało tylko w 2023 r., a "co do przyszłości, będziemy to jeszcze rozstrzygać". Kwota 225 euro/ha będzie zastępować wszystkie inne płatności - dodał.

Jak mówił, rolnicy posiadający gospodarstwo powyżej 5 ha mogliby się obawiać, że "ryczałtowcy" odbiorą część puli dopłat przeznczonej na ekoschematy.

Zmiany w ekoschematach

"Ale mogą być spokojni, bo podjęliśmy decyzję, by dołożyć z budżetu krajowego do tej uzupełniającej płatności bezpośredniej 190 mln zł (na cały okres programowania WPR 2023-2027), w tym roku 70 mln euro" - powiedział.

"Oznacza to, że wszyscy beneficjenci dopłat bezpośrednich będą otrzymywali te stawki, na które się umówiliśmy. A umawialiśmy się z rolnikami na przebicie unijnej średniej płatności do hektara, a wszystko to wskazuje, że będzie znaczne przebicie średniej europejskiej dopłat do hektara" - powiedział Ciecióra.

Dopłaty do ekoschematów stanowią 25 proc. puli dopłat bezpośrednich.

Wiceminister mówił także o kolejnych zmianach w ekoschematach - m.in o odstąpieniu od warunku odnoszącego się do konieczności uzyskania minimalnej liczby punktów czy umożliwieniu łączenia na jednej powierzchni kilku praktyk.

Zmiany te muszą być jeszcze zatwierdzone przez Komisję Europejską. Polska wystąpiła z wnioskiem o zmiany w Planie Strategicznym WPR 20 czerwca br. Potrzebna będzie także zmiana krajowych przepisów - zaznaczył Telus.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich