Trwa nabór wniosków na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Nehring PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
23-05-2022,18:15 Aktualizacja: 24-05-2022,12:50
A A A

Jeszcze tylko do 31 maja trwa nabór wniosków o premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Ubiegać się mogą o nią rolnicy, ich małżonkowie lub domownicy, którzy chcą rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej - poinformowała ARiMR.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedłużyła czas na składanie wniosków - wcześniej termin upływał 28 kwietnia. Środki na premie pochodzą z niewykorzystanego budżetu PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich - PAP) z lat 2014-2020.

O przyznanie "Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" mogą się ubiegać rolnicy, ich małżonkowie lub domownicy, którzy chcą rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej. Mogą to zrobić również osoby, które co najmniej 2 lata wcześniej zawiesiły bądź zakończyły działalność rolniczą, ale chcą ją wznowić. Pomoc przeznaczona jest też dla tych, którzy chcą rozszerzyć ofertę swojej firmy o nowy rodzaj usług znajdujących się w wykazie rodzajów działalności objętych wsparciem.

premie na działalność pozarolniczą, MRiRW, wsparcie dla rolnictwa

Łatwiej o premię na działalność pozarolniczą

Ministerstwo rolnictwa rozpoczęło pracę nad rozporządzeniem, które uprości proces ubiegania się o premie na działalność pozarolniczą. Wsparcie może być przyznane na realizację operacji pn. "Premie na rozpoczęcie działalności...
Jak podkreślono w informacji prasowej, wszyscy wnioskodawcy w momencie składania dokumentów "powinni być ubezpieczeni w KRUS w pełnym zakresie, nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy".

Wysokość premii zależy od liczby utworzonych miejsc pracy i jest wypłacana w dwóch ratach. Jeżeli przedstawiony biznesplan przewiduje utworzenie jednego miejsca pracy, wówczas można otrzymać 150 tys. zł. Dofinansowanie wzrasta wraz z liczbą przewidzianych stanowisk - premia za dwóch pracowników to 200 tys. zł, a za trzech 250 tys.

Środki będą wypłacane w dwóch ratach. Pierwsza wyniesie 80 proc. całej kwoty i zostanie przekazana w ciągu 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji i spełnienia warunków w niej wskazanej. Pozostałe 20 proc. wpłynie na konto beneficjenta po rozliczeniu biznesplanu, jednak nie później niż do 2 lat od wypłaty pierwszej raty pomocy i nie później niż do 31 sierpnia 2025 r.

Przewidziana pomoc obejmuje ponad 400 rodzajów działalności - ich pełna lista znajduje się na stronie ARiMR.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

 

od 16.05.2022 - 14.07.2022 - rolnicy będą mogli składać wnioski o bezzwrotną premię na restrukturyzację małych gospodarstw

1–31.07.2022  - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt