Jeszcze więcej czasu na złożenie wniosków o pomoc suszową

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-11-2022,12:20 Aktualizacja: 17-11-2022,12:23
A A A

Termin składania wniosków o pomoc socjalną dla rodzin rolniczych, które poniosły straty w wyniku suszy, ma być przesunięty do 30 listopada - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. Dodał, że złożył wniosek do rządu o zmianę rozporządzenia w tej sprawie.

Chodzi o zmianę rozporządzenia "w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa".

aplikacja "zgłoś szkodę rolniczą", straty z powodu suszy, szacowanie strat, KRIR

KRIR chce zmiany rozporządzenia w sprawie pomocy suszowej

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z wnioskiem o pilne zmiany w rozporządzeniu dotyczącym pomocy suszowej, tak aby wszyscy rolnicy mogli złożyć dokumenty wymagane do uzyskania pomocy. Rolniczy samorząd zaznaczył, że zmienione...

Wicepremier zwrócił uwagę, że ten akt prawny jeszcze nie jest podpisany, ale ma nadzieję, że w ciągu najbliższych 2-3 dni zostanie zaakceptowany.

To kolejna zmiana rozporządzenia - dokument został znowelizowany w ubiegłym tygodniu, wówczas m.in. przedłużony został termin na składania wniosków suszowych z 15 do 23 listopada.

Kowalczyk wyjaśnił na briefingu, że wniosków było bardzo dużo i czasami zawieszała się aplikacja, dlatego zapadła decyzja o przedłużeniu terminu składania dokuemntów do 30 listopada.

- Wsłuchując się w głosy rolników podjąłem decyzję o umożliwieniu załączenia dokumentów nie tylko w postaci faktur, ale również innych dokumentów, jak umów sprzedaży między rolnikami czy oświadczenia rolnika, o sprzedaży na targowisku czy bazarze i innych dokumentów, które świadczyłyby o sprzedaży produktów rolnych - mówił szef resortu rolnictwa.

Według obecnych przepisów warunkiem otrzymania pomocy jest wykazanie sprzedaży produktów rolnych z gospodarstwa rolnego od 1 stycznia 2021 r. do 30 września 2022 r. w wysokości co najmniej 5 tys. zł brutto. Dodatkowo konieczne jest dostarczenie kopii faktur potwierdzających sprzedaż.

Kowalczyk zaapelował, by rolnicy, którzy nie uprawiają ziemi, nie składali wniosków o pomoc. Podkreślił, że mimo iż kwota pomocy zostanie podniesiona z 450 mln zł do 600 mln zł, to i tak prawdopodobnie po zakończeniu weryfikacji stawka "indywidualna" może być redukowana - może nie być to np. 5 tys. zł, ale niższa kwota, wynikająca z podziału.

O szacowanie szkód suszowych za pośrednictwem aplikacji "zgłoś szkodę rolniczą" w tym roku ubiega się ok. 250 tys. rolników, natomiast o pomoc suszową dla rodzin - 128,5 tys. osób.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich