Dożynkowe święto w gminie Przasnysz

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Beata Głodkowska, Urząd Gminy Przasnysz
04-09-2015,12:40 Aktualizacja: 04-09-2015,12:44
A A A

Już po raz kolejny mieszkańcy gminy Przasnysz i całego powiatu przasnyskiego mogli spotkać się na Dożynkach, by cieszyć się wspólnie z tegorocznych plonów i darów natury. Uroczystości dożynkowe, które odbyły się w niedzielę 30 sierpnia na terenie Zespołu Szkół w Bogatem, przyciągnęły prawdziwe rzesze.

Dożynki rozpoczęły się w samo południe od polowej mszy świętej odprawionej przy budynku szkolnym. Bezpośrednio po niej nastąpiło tradycyjne dzielenie się chlebem dożynkowym. W rolę gospodarzy obdzielających gości dożynkowymi kołaczami wcielili się Wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska, a także Starosta Przasnyski Zenon Szczepankowski.

W tej pracy włodarzy samorządowych wsparli wybrani rolnicy seniorzy z gminy Przasnysz. Z kolei w gronie częstowanych znaleźli się przedstawiciele parlamentu i instytucji rządowych, których zaproszono na uroczystość. Do Bogatego przyjechali m.in. senator RP Jan Maria Jackowski, poseł RP Robert Kołakowski, Edyta Broniek z ostrołęckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, radna sejmiku mazowieckiego Wiesława Krawczyk, a także Andrzej Barciński reprezentujący posła Piotra Zgorzelskiego.   

Tradycyjnie podczas Dożynek organizowanych jest szereg konkursów. Najważniejszym z nich był oczywiście ten związany z przygotowanymi wieńcami. W tym roku do rywalizacji zgłoszono aż dziewiętnaście wieńców – z każdej gminy naszego powiatu (w tym dwa z gminy Chorzele), a także z jedenastu sołectw gminy Przasnysz. Po kilkugodzinnym drobiazgowym ocenianiu każdej pracy okazało się, że najlepiej zaprezentowało się sołectwo Bogate. Drugie miejsce w tej rywalizacji zajęła Stara Krępa, a trzecie – Gostkowo.

W trakcie dożynek był także czas na podziękowanie wszystkim rolnikom z gminy i powiatu za całoroczny trud wkładany w wymagającą pracę na polach i łąkach, w zagrodach i wszędzie tam, gdzie produkowana jest żywność. Tego dnia specjalne nagrody zostały przyznane najlepszym rolnikom z całego terenu powiatu przasnyskiego.

Z gminy Przasnysz wyróżnieni zostali państwo Agnieszka i Krzysztof Suchołbiakowie z Wielodroża, a także pan Paweł Roman z Dębin. Oddzielne podziękowania trafiły w ręce starostów Dożynek wytypowanych przez samorząd powiatowy oraz gminny. Nagrody takie otrzymali Honorata i Jarosław Krzykowscy ze Szli - jako starostowie wytypowani przez powiat przasnyski, a także Katarzyna i Janusz Olenccy z Lisiogóry - jako starostowie gminy Przasnysz.

Od kilku lat tradycją jest także, by podczas Dożynek wręczać nagrody dla najlepszych absolwentów szkół, dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe i Gmina Przasnysz. Nie inaczej było w tym roku - na scenie prezentowali się uczniowie i dyrektorzy szkół licealnych z Przasnysza, Jednorożca i Chorzel, a także ze szkół gminnych w Nowej Krępie, Bogatego i Obręba.

Popołudniową część Dożynek zdominowały występy sceniczne artystów i formacji zaproszonych z różnych gmin naszego powiatu. Przed zgromadzonymi gośćmi prezentowały się kolejno: folklorystyczny zespół „Kalina” z Jednorożca, Weronika Rekosz z Przasnysza, zespół ludowy „Krasne”, a także orkiestry dęte z Chorzel i Bogatego. Natomiast od godziny 17.30 scenę opanował zespół Happy Band z Mrągowa, który zabrał wszystkich w kilkugodzinną sentymentalną podróż po historii polskiej muzyki rozrywkowej i folkowej.

Tegoroczne Dożynki odwiedziła duża rzesza mieszkańców całego powiatu. Na przybyłych czekały nie tylko atrakcje na scenie. Ze specjalnymi stoiskami wystawiły się sołectwa gminy Przasnysz i reprezentacje innych gmin powiatu. Nie zabrakło stałych wystawców sprzętu rolnego, Nadleśnictwa Przasnysz, firm i instytucji współpracujących od lat w przygotowaniu takiego wydarzenia.

Specjalne grupy animacyjne rozbawiały najmłodszych uczestników imprezy. Dodatkową atrakcją był piknik medyczny organizowany przez Starostwo Powiatowe w Przasnyszu. Dzięki temu wszystkiemu tegoroczne Dożynki można było uznać za imprezę w pełni udaną.

Poleć
Udostępnij