Więcej czasu na plan nawozowy? Resort rolnictwa odpowiada

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-03-2024,11:25 Aktualizacja: 11-03-2024,11:30
A A A

Resort rolnictwa ustosunkował się do wniosku samorządu rolniczego o wydłużenie terminu sporządzania planu nawozowego na potrzeby realizacji praktyki „Opracowywanie i przestrzeganie planów nawozowych”.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) podkreśla na wstępie, że tę praktykę rolnicy mogą realizować od 2023 r. w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi. Jej celem jest właściwe zarządzanie nawożeniem dostosowanym do zasobności gleb w azot, fosfor, potas, magnez, wapń i potrzeb roślin - z wykorzystaniem analizy gleby i systemów wspomagania decyzji w zakresie nawożenia. Plan nawożenia występuje również w wariancie z wapnowaniem.

krir, izby rolnicze, samorząd rolniczy, wystąpienie, wniosek, resort rolnictwa, mrirw, obornik, nawozy naturalne

Rolnicy kupujący obornik zwolnieni z planu nawozowego? Jest wniosek do MRiRW

W ocenie samorządu rolniczego handel nawozami naturalnymi między rolnikami został poważnie zakłócony przez obowiązek nałożony na kupujących je z przeznaczeniem do wykorzystania w swoich gospodarstwach. Izby wystąpiły w tej sprawie do resortu...

Odstępstwo w pierwszym roku

„Rolnik zobowiązany jest sporządzić plan nawozowy w terminie 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności lub do 30 września danego roku (w przypadku upraw ozimych wysiewanych w roku złożenia wniosku, o ile tych powierzchni nie obejmował plan sporządzany w terminie 25 dni)” – przypomina MRiRW.

Jak jednocześnie podkreśla, ogólne zasady dotyczące ekoschematów są znane od 31 sierpnia 2022 r., kiedy to Komisja Europejska zatwierdziła polski Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Następnie zasady te zostały doprecyzowane w prawie krajowym.

„Należy zaznaczyć, że w roku 2023, który był pierwszym rokiem wdrażania praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska (tzw. ekoschematów), wprowadzone zostało odstępstwo w zakresie terminu sporządzania planu nawozowego, aby rolnicy mogli się odpowiednio do tego przygotować i przeprowadzić chemiczną analizę gleby” - zwraca uwagę ministerstwo.

Niemożliwe wydłużenie terminu

Odnosząc się do propozycji ws. wydłużenia granicznego terminu dla sporządzania planów nawozowych do 15 października (lub nawet do 15 listopada), resort przekonuje, że nie jest to możliwe, ponieważ od 16 października do końca listopada roku złożenia wniosku ARiMR wypłaca zaliczki.

minister rolnictwa, siekierski, protest rolników, zielony ład

Siekierski: realizujemy płatności w ramach ekoschematów. W marcu i kwietniu wypłacimy po 1,5 mld zł

Ograniczenia w zakresie Zielonego Ładu oraz handlu z Ukrainą to główne tematy omawiane podczas poniedziałkowego spotkania ministra Czesława Siekierskiego z protestującymi rolnikami w Nagłowicach, w woj. świętokrzyskim – przekazał...

„W celu rozpoczęcia naliczania płatności przez ARiMR, muszą być dostępne wnioski po przeprowadzonych kontrolach. Jednocześnie należy zaznaczyć, że analiza chemiczna gleby nie musi być przeprowadzana w laboratorium akredytowanym, a wyniki chemicznej analizy gleby zachowują ważność przez cztery lata od dnia jej wykonania” – dodaje MRiRW.

Ponadto przypomina, że w nowelizacji rozporządzenia ws. ekoschematów wprowadzone zostały m.in. zmiany, które znacznie złagodziły przepisy dotyczące wyliczania poziomów zmniejszeń płatności w ramach ekoschematów odnoszących się do planów nawozowych.

„W zależności od rodzaju uchybienia w zakresie sporządzania planu nawozowego, czyli odsetka powierzchni gruntów ornych i trwałych użytków zielonych będących w posiadaniu rolnika, które nie zostały objęte planem nawozowym, zmniejszenia te mogą wynosić 20, 30 lub 100 proc., a nie jak wcześniej 30 i 100 proc.” – podsumowuje resort.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu