Orlen kupi słomę zbóż od rolników. Posłuży do produkcji bioetanolu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Budkiewicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-03-2023,13:00 Aktualizacja: 16-03-2023,13:03
A A A

Grupa Orlen kupi od polskich rolników słomę zbóż, która będzie wykorzystywana do produkcji bioetanolu drugiej generacji.

Powstający w Jedliczu, w zakładzie spółki zależnej Orlen Południe, kompleks produkcyjny będzie pierwszym takim w Polsce. Na inwestycję koncern przeznaczy ok. 1,12 mld zł. Produkcja ekologicznego dodatku do benzyny powinna rozpocząć się w 2025 r.

"Grupa Orlen kupi i wykorzysta słomę zbóż od polskich rolników, żeby wytworzyć ekologiczny dodatek do benzyn - bioetanol drugiej generacji. Wydajność budowanej instalacji wyniesie 25 tys. ton bioetanolu rocznie. To ilość, która umożliwi zatankowanie benzyny z tym biododatkiem do prawie 13 mln samochodów" - podała spółka.

Bioetanol drugiej generacji, w przeciwieństwie do biopaliw pierwszej generacji, będzie powstawał w Jedliczu z pozostałości po produkcji rolniczej, przede wszystkim słomy zbóż. W związku z uruchomieniem instalacji, roczne zapotrzebowanie na ten produkt szacowane jest na ok. 150 tys. ton. To równowartość zbiorów z 30 tys. ha pól.
 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama