W mieście powstanie biogazowania za ponad 125 mln zł

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Jerzy Rausz PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
27-03-2024,8:55 Aktualizacja: 27-03-2024,8:59
A A A

Nowoczesna biogazownia, w której z opadów pozyskiwany będzie gaz i prąd oraz kompost, powstanie w Bydgoszczy na przełomie 2026 i 2027 r. Zakładany koszt inwestycji to około 126 mln zł - poinformował we wtorek prezydent miasta Rafał Bruski.

W biogazowni, której inwestorem będzie komunalna spółka ProNatura, zagospodarowywane będą odpady roślinne z miasta i sąsiednich gmin, skupionych w stowarzyszeniu Metropolia Bydgoska.

Bruski powiedział na konferencji prasowej, że budowany przez miasto system gospodarowania odpadami stanie się systemem zamkniętym. Zaznaczył, że istnieją już elektrociepłowania zasilana odpadami i wysokowydajna sortownia opadów, a kolejnym etapem będzie zagospodarowanie odpadów poprzez biogazowanię.

Prezydent miasta podkreślił, że miasto pozyskało na budowę biogazowni środki zewnętrzne, w tym bezzwrotne. Na realizację inwestycji o wartości około 126 mln zł, wykorzystane zostaną: dotacja z Funduszu Modernizacyjnego NFOŚiGW - 59,8 mln zł, pożyczka z NFOŚiGW - 63,1 mln zł i środki własne ProNatury - 3,3 mln zł.

Wiceprezes ProNatury Jarosław Bańkowski podał, że planowana instalacja recyklingu organicznego poprzez biofermentację będzie przerabiać rocznie około 45 tys. t odpadów, a w razie potrzeby będzie możliwa jej rozbudowa do wydajności 60 tys. t. Zaznaczył, że spółka uzyskała już potrzebne pozwolenia i decyzje, a kolejnymi etapami będzie ogłoszenie przetargu i proces projektowo-budowlany. 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu