Uwaga, ważny komunikat ARiMR! Chodzi o ugorowanie i aplikację eWniosekPlus

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-04-2024,13:10 Aktualizacja: 22-04-2024,13:11
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) informuje o zmianach w aplikacji eWniosekPlus w zakresie normy GAEC8 na rok 2024, wdrażanych w kontekście odchodzenia od obowiązkowego ugorowania gruntów.

Agencja przekazuje w komunikacie, że - w związku z planowanym zniesieniem od 2024 roku warunku spełnienia normy GAEC8 w zakresie obowiązku przeznaczenia co najmniej 4 proc. powierzchni gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne - trwają prace nad dostosowaniem aplikacji eWniosekPlus do nowych zasad obsługi wniosku.

mrirw, resort rolnictwa, ministerstwo rolnictwa, płatności

Ugorowanie w ekoschemacie i płatność dla małych gospodarstw. Resort podaje stawki pomocy

„Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przyjął uchwały wprowadzające - jeszcze w 2024 r. - nowy ekoschemat oraz płatności dla małych gospodarstw. Nowy ekoschemat dotyczy gruntów...

„Mając na uwadze powyższe, ARiMR informuje, iż został wyłączony i nie wyświetla się błąd o braku deklaracji 4 proc. na potrzeby realizacji normy GAEC8 podczas obsługi wniosku. Przedmiotowa sytuacja nie jest związana z błędną obsługą w aplikacji eWniosekPlus, ale pracami dostosowawczymi” - wyjaśnia Agencja.

Jednocześnie podkreśla, że przy wnioskach wysłanych z błędem dotyczącym niespełnienia normy GAEC8, ten błąd nie będzie uwzględniany przy dalszej obsłudze wniosku o przyznanie płatności w kampanii’2024 i nie będzie skutkować żadnymi pomniejszeniami płatności.

O dalszych zmianach ARiMR ma informować niezwłocznie po ich wdrożeniu do aplikacji eWniosekPlus.

Warto dodać, że ugorowanie gruntów, które miało być obowiązkowe dla korzystających z dopłat rolników, staje się teraz ekoschematem do dobrowolnej realizacji.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich