1250 zł do hektara. Pomoc ma być wypłacona jeszcze w tym roku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-10-2023,10:30 Aktualizacja: 06-10-2023,10:33
A A A

Poszkodowani producenci brokułów i kalafiorów będą mogli postarać się o specjalną pomoc, której uruchomienie zapowiedział rząd. Znana jest już stawka tego wsparcia do hektara.

O tym, że rolnicy postulują pilne uruchomienie skupu interwencyjnego kalafiorów i brokułów, a także wprowadzenie dopłat do produkcji tych warzyw, pisaliśmy tutaj. Rząd zareagował na zgłaszane problemy przez gospodarzy m.in. z Mazowsza deklaracją uruchomienia specjalnej pomocy.

W czwartek minister rolnictwa Robert Telus potwierdził wsparcie dla rolników produkujących kalafiory i brokuły, którym podmiot skupujący odmówił odbioru pełnej ilości zakontraktowanych produktów. Wnioski będzie można składać do 30 października do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- W uzgodnieniu z premierem Mateuszem Morawieckim przygotowaliśmy rozporządzenie, które pozwoli na udzielenie wsparcia producentom brokułów i kalafiorów. Stawka pomocy wyniesie 1250 zł do hektara. Warunki pogodowe przyczyniły się do tego, że warzywa te dojrzały w jednym momencie. Firmy skupowe nie mogły ich odebrać ze względu na ograniczone moce przerobowe i część kalafiorów i brokułów zgniła na polach. Chcemy, aby ta pomoc została wypłacona jeszcze w tym roku - poinformował minister Telus.

Poleć
Udostępnij