Salmonella w polskim drobiu? KRD-IG dementuje brytyjskie doniesienia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-03-2024,16:05 Aktualizacja: 26-03-2024,16:04
A A A

Mięso drobiowe z Polski ma zostać objęte zakazem importu do Wielkiej Brytanii. Tamtejsze media oskarżają je o wywołanie fali zakażeń salmonellą w tym kraju. Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza oraz Związek "Polskie Mięso" stanowczo dementują te informacje.

"W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stanowczością oświadczamy, że polskie mięso drobiowe było, jest i nadal będzie bezpieczne" czytamy w komunikacie Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej (KRD-IG) oraz Związku "Polskie Mięso".

Krajowe standardy produkcyjne drobiu wynikają zarówno z rygorystycznych przepisów UE jak i procedur jakościowych wdrożonych przez funkcjonujące w Polsce firmy, bardzo często z zagranicznym kapitałem, również brytyjskim.

ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Ceny większości gatunków drobiu wzrosły

Krajowe zakłady w drugim tygodniu marca podniosły ceny kurcząt brojlerów i indyków. W tym samym czasie notowania kaczek spadły o 2%.   W dniach od 4 do 10 marca w zakładach monitorowanych przez Zintegrowany System Rolniczej...

Zarówno warunki chowu, jak i produkcji są na każdym etapie pod stałym nadzorem państwowych instytucji, które przeprowadzają wiele procedur kontrolnych i dbają o to, by produkty były w pełni bezpieczne dla zdrowia konsumentów.

Mięso, które trafia do sprzedaży, jest towarem w pełni bezpiecznym, co gwarantują restrykcyjne przepisy prawa zarówno polskiego, jak i unijnego.

Nad całością tego procesu czuwają lekarze weterynarii, nadzorujący na co dzień stada, a także Inspekcja Weterynaryjna, która przeprowadza kontrole zwierząt i mięsa z nich pozyskanego.

"Europejski i światowy konsument od wielu lat docenia nasz towar. To dlatego Polska jest wiodącym producentem mięsa drobiowego w całej Unii Europejskiej, a ponad połowa krajowej produkcji trafia na eksport" czytamy w komunikacie.

Eksperci dodają, że polscy producenci długo i ciężko pracowali na swoją pozycję i nigdy nie pozwoliliby sobie na zakwestionowanie renomy polskiego drobiu na globalnych rynkach.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, indyki rzeźne

Grypa ptaków szerzy się w gminie Iława

Główny Inspektorat Weterynarii naniósł na mapę obrazującą występowanie ognisk grypy ptaków najnowsze dwa tj. 24.i 25 w 2024 roku. Ogniska HPAI zostały stwierdzone 1 i 2 marca w tej samej miejscowości w gospodarstwach,...

Program zwalczania salmonelli

Polska, od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej, została objęta programem zwalczania salmonelli w stadach drobiu.

Zgodnie z unijnymi przepisami, każdy kraj członkowski ma obowiązek, poprzez wprowadzenie krajowych programów zwalczania salmonelli, osiągnięcie celu wspólnotowego ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby i czynników chorobotwórczych.

W przypadku Polski, cel ten w stadach brojlerów został osiągnięty, gdyż liczba pozytywnych testów wynosi obecnie znacznie poniżej 1%.

Zgodnie z danymi MRiRW w 2022 r., na prawie 50 tys. przebadanych stad, liczba zakażonych wynosiła zaledwie 0,24%.

Obecnie celem programu jest więc utrzymanie osiągniętego poziomu zakażeń serotypami salmonelli objętego programem lub obniżenie go.

Polska trzecim eksporterem drobiu na świecie

Polska jest największym producentem drobiu w UE oraz trzecim największym eksporterem na świecie. Ze względu na skalę produkcji i eksportu, zdarzają się notyfikacje w unijnym systemie RASFF (Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach).

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, drobiarstwo, konsumenci, jaja, jaja kurze, wojna cenowa, producenci jaj

Jaja w sklepach tańsze niż u producentów

Producenci jaj stali się mimowolnymi ofiarami wojny cenowej między dwoma największymi sieciami handlowymi w Polsce. Wiodący detaliści sprzedają w swoich sklepach jaja kurze poniżej cen zakupu, a to powoduje, że pozostali odbiorcy podejrzewają...

Z analizy danych RASFF wynika, że w ostatnim czasie wykryto obecność salmonelli w dostawach od producentów, z takich krajów jak Belgia, Francja, Węgry, Rumunia, Holandia, Litwa i Ukraina.

"Pokazuje to jednoznacznie, że nie jest to problem specyficznie polski, co sugerują brytyjskie media" czytamy w komunikacie.

Pełne bezpieczeństwo procesu produkcji drobiu gwarantuje obowiązujący w Unii Europejskiej system HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point – Analiza Zagrożeń i Krytyczny Punkt Kontrolny).

Większość polskich producentów drobiu stosuje także dodatkowe systemy bezpieczeństwa żywności, takie jak IFS (International Food Standard) czy BRC (British Retail Consortium), a niektórzy wykorzystują dodatkowo systemy jakości żywności jak QAFP (Quality Assurance for Food Products).

"Połączenie tych wielu systemów bezpieczeństwa oraz jakości oznacza w praktyce gwarancję wysokiej jakości polskiej produkcji drobiu" czytamy w komunikacie.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu