Komisarz ds. energii: UE nie może zamknąć granic dla importu paneli słonecznych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
04-03-2024,11:30 Aktualizacja: 04-03-2024,11:33
A A A

Unia Europejska powinna wspierać borykających się z trudnościami europejskich producentów paneli fotowoltaicznych, ale nie może zamknąć swoich granic przed ich importem - powiedziała w poniedziałek komisarz UE ds. energii Kadri Simson.

Unijne firmy zajmujące się produkcją paneli słonecznych mają trudności z konkurowaniem z chińskimi, które oferują tańsze produkty.

Simson wykluczyła jednak zamknięcie granic dla importu, co jej zdaniem mogłoby zagrozić zdolności UE do zainstalowania wystarczającej liczby paneli, aby spełnić cele klimatyczne. Większość paneli i części instalowanych w UE pochodzi z Chin.

fotowoltaika, panele fotowoltaiczne, energia słoneczna, oze

Sztuczna inteligencja pomoże przy recyklingu paneli fotowoltaicznych

Spółka technologiczno–badawcza 2loopTech, która wspólnie z Akademią Górniczo–Hutniczą opracowała innowacyjną technologię recyklingu paneli fotowoltaicznych, zamierza wykorzystać w niej sztuczną...

„Istnieją różne propozycje, w jaki sposób możemy wesprzeć nasz przemysł, ale najwyraźniej nie możemy zamknąć naszych granic, ponieważ potrzebujemy paneli słonecznych” – powiedziała Simson przed spotkaniem ministrów energii krajów UE, cytowana przez agencję Reutera.

Musimy wspierać nasz przemysł, ale potrzebujemy wszystkich produktów, aby osiągnąć nasze bardzo ambitne cele” – dodała.

Podobną opinię wyraził niemiecki sekretarz stanu ds. energetyki Sven Giegold.

„Niemcy przedstawią środki mające na celu wsparcie lokalnej produkcji technologii fotowoltaicznej. Środki ochrony handlu nie są pomocne” – powiedział po przybyciu na spotkanie ministrów energii krajów UE w Brukseli.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu