Lista produktów tradycyjnych coraz dłuższa. Przybył kolejny przysmak

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-12-2017,8:55 Aktualizacja: 21-12-2017,9:12
A A A

Kiełbasa polska wędzona z Mazur została wpisana na ministerialną listę produktów tradycyjnych - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Figuruje na niej już 31 przysmaków z tego regionu.

Receptura kiełbasy pochodzi z dawnej masarni "Samopomoc Chłopska" przy Gminnej Spółdzielni Miłomłyn. Produkcja kontynuowana jest przez Zakład Wędliniarski "Flis-Pol" w Miłomłynie, który specjalizuje się w wytwarzaniu "wyrobów swojskich" na bazie lokalnych surowców.

Chleb żytni z pieca, podlasie, Lista Produktów Tradycyjnych, ministerstwo rolnictwa

Chleb żytni z pieca trafił na... listę produktów tradycyjnych

Chleb żytni na zakwasie tradycyjnie wypiekany w Podlaskiem w piecu opalanym drewnem sosnowym został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych resortu rolnictwa. Na liście figuruje już 65 produktów z tego regionu. Na Listę...

Kiełbasa produkowana jest w naturalnych osłonkach. Po jej przekrojeniu "widoczne są kawałki mięsa, tłuszczu i gorczycy".

"Kiełbasa polska wędzona z Mazur jest od ponad 50 lat wizytówką Miłomłyna i jednocześnie żywym dziedzictwem kulinarnym przemian ludnościowych na Mazurach" - czytamy w opisie tego produktu na stronie resortu rolnictwa.

Ministerstwo przypomina, że na kształt dziedzictwa kulinarnego, w tym produkcję wędlin w regionie wpłynęła wymiana ludności po 1945 r. Miejscowe receptury autochtoni przekazywali przyjezdnym, a nowi mieszkańców swoimi sposobami domowego wyrobu wędlin dzielili się z wyjeżdżającymi stąd Mazurami.

Tradycyjne kiełbasy na Mazurach były wykonywane w wędzarniach przy zagrodach, według własnej receptury. Stosowano wędzenie na dwa sposoby: na ciepło i zimno. Mięso wędzone na zimno nie było parzone, posiadało specyficzny ciemny kolor i intensywny smak, związany m.in. z dymem wędzarnianym z drzewa olchowego.

Olsztyneckie jagodzianki, jagodzianki, pasztet rybny, warmia i mazury, lubelszczyzna

Jagodzianki i rybny pasztet na ministerialnej liście przysmaków

Ich wielbicielem był podobno prof. Zbigniew Religa i to do tego stopnia, że dowożono mu je autobusem. Mowa o olsztyneckich jagodziankach, które zostały wpisane na prowadzoną przez ministerstwo rolnictwa prestiżową Listę Produktów...

Na listę produktów tradycyjnych wpisywana jest żywność stanowiąca element dziedzictwa kulinarnego regionu, którą wytwarza się tradycyjnymi metodami, wykorzystywanymi co najmniej od 25 lat.

Wnioski o wpis składa się do urzędu marszałkowskiego, który dokonuje oceny produktu i jego zgodności z dziedzictwem kulinarnym regionu. Decyzję o umieszczeniu na liście podejmuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Obecnie zarejestrowane jest na niej 1759 produktów, z czego tylko 31 z woj. warmińsko-mazurskiego, które pod tym względem znajduje się na końcu listy. Wśród tradycyjnych produktów z Warmii i Mazur najwięcej jest wyrobów mięsnych, piekarniczych i cukierniczych oraz miodów. Jedynym produktem rybołówstwa jest kawior ze szczupaka.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj