Rolnicy świętowali w Porożu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: MK, nadesłała Karolina Wojtkowiak
24-08-2015,14:45 Aktualizacja: 24-08-2015,14:49
A A A

Od najdawniejszych czasów ludzie z radością witali okres zasłużonego odpoczynku po wytężonej pracy, gdy mogli cieszyć się zebranymi plonami.

Słowiańskie Święto Plonów, bo o nim mowa, popularnie zwane dożynki to jedno z najpiękniejszych obrzędów ludowych w polskiej tradycji i historii. Tegoroczne podsumowanie całorocznego trudu rolnika odbyło się 23.08.2015 r. w Porożu.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem korowodu dożynkowego, któremu przewodniczyła Gminna Orkiestra Dęta z Koźminka na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie mszę św. koncelebrowali ks. prałat Stanisław Płaszczyk oraz ks. Piotr Bamberski.

Po mszy świętej uroczystego otwarcia Gminno-Parafialnych Dożynek 2015 dokonał wójt gminy Malanów Sławomir Prentczyński. W swoim przemówieniu wójt podziękował rolnikom za tegoroczne plony, zapewniając, że zrobi wszystko, aby żadnemu mieszkańcowi gminy nie zabrakło na stole chleba.

Podziękował również organizatorom, którzy sprawili, że po 60 latach mieszkańcy Poroża mogli znów cieszyć się z tak ważnej dla wszystkich rolników uroczystości. Honory starostów dożynkowych pełnili Agnieszka Woźniak i Sławomir Bałdych. Oboje są mieszkańcami Poroża i wspólnie za swoimi rodzinami prowadzą ogólno-towarowe gospodarstwa rolne.

Stare porzekadło ludowe mówi, że dopóki ludzie będą się obdarowywać chlebem, dopóty świat będzie istniał. Po tych słowach nastąpił punkt kulminacyjny uroczystości, czyli przekazanie chleba upieczonego z nowej mąki na ręce wójta i rozdzielenie go pomiędzy wszystkich przybyłych na uroczystość.

Przekazując symboliczny bochen chleba na ręce wójta starosta dożynkowy powiedział: - Dożynki to święto wdzięczności. Na pierwszym miejscu tę wdzięczność kierujemy w stronę Pana Boga za to, że zgodnie ze Swoją wolą pozwolił nam zebrać tegoroczne plony i zabezpieczył nas przed głodem. Naszą wdzięczność pragniemy też skierować w stronę rolnika - każdego rolnika naszej parafii, naszej gminy. Bo bez jego pracy, wytrwałości i cierpliwości, nie byłoby dzisiejszego święta. Na Twoje zaś ręce Panie Wójcie pragniemy złożyć bochen chleba z tegorocznego ziarna - owoc naszej ludzkiej współpracy z Bożymi darami. Oby tego chleba nie zabrakło nigdy żadnemu mieszkańcowi naszej gminy”. Przekazany przez Starostów chleb został podzielony pomiędzy zgromadzonych na uroczystości gości.  

Centralnym punktem uroczystości dożynkowych jest moment wręczenia gospodarzowi wieńca dożynkowego. W tegorocznym konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zaprezentowało się 18 delegacji, którzy wzorem lat ubiegłych dokonały wyboru najpiękniejszego wieńca dożynkowego.

Zwycięzcą tegorocznego konkursu okazał się wieniec wykonany przez sołectwo Dziadowice, natomiast wyróżnienie przyznawane przez wójta gminy Malanów Sławomira Prentczyńskiego otrzymało sołectwo Poroże. Warto dodać, że obie delegacje składały się z samych panów. Ceremoniał dożynkowy uświetniały śpiewem i muzyką zespoły ludowe jarzębinki i Tradycja.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości dożynkowych organizatorzy przygotowali bogaty program artystyczny. Przybyli mogli obejrzeć i wysłuchać autorską interpretację wiersza Juliana Tuwima pt. "Rzepka" w wykonaniu rodziców dzieci ze Szkoły Podstawowej w Miłaczewie.

Na dożynkowej scenie nie mogło zabraknąć znanego i lubianego w naszej gminie zespołu kabaretowo-ludowego Niechcice, którego występ potrafi rozbawić do łez. Mogliśmy wysłuchać etiudy na skrzypcach w wykonaniu Julity Borowskiej, absolwentki Szkoły Podstawowej w Miłaczewie oraz koncertu Gminnej Orkiestry Dętej z Koźminka pod batutą Jacka Konopczyńskiego, której towarzyszył zespół tańca współczesnego HEXY.

Na koniec części artystycznej wystąpiły lokalne zespoły Akcent oraz Akord działające przy Centrum Kultury i Sztuki w Malanowie. Na zakończenie dla miłośników tańca i dobrej zabawy przygotowano zabawę taneczną.

Poleć
Udostępnij