"Precz z Zielonym Ładem" - w piątek duża manifestacja w Warszawie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Rafał Białkowski, Anna Wysoczańska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
09-05-2024,17:35 Aktualizacja: 09-05-2024,17:40
A A A

W piątek w południe na placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się manifestacja organizowana przez "Solidarność" w ramach protestu przeciwko Zielonemu Ładowi. Związkowcy mają zbierać podpisy pod petycją o referendum w tej sprawie. Udział w manifestacji zapowiadają przedstawiciele PiS.

Piątkowa manifestacja odbędzie się pod hasłem: "Precz z Zielonym Ładem", a jej organizatorami są NSZZ "Solidarność" oraz NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

"Rozwiązania, które przyjęła już Komisja Europejska nie zadowalają rolników. Są to doraźne działania i mówi się o zawieszeniu o rok działań związanych z Zielonym Ładem, jest to tak naprawdę kreowane pod wybory do europarlamentu i po wyborach do PE moglibyśmy się obudzić się w sytuacji, że Zielony Ład będzie nadal obowiązywał" - powiedział w czwartek PAP rzecznik rolniczej "Solidarności" Adrian Wawrzyniak.

protest rolników, okupacja, sejm, zielony ład, premier

Rolnicy zaczęli okupację Sejmu! Żądają spotkania z premierem ws. Zielonego Ładu

Grupa rolników ze Związku Rolniczego Orka rozpoczęła w czwartek po południu okupację Sejmu. Żądają spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. Chcą rozmawiać o "Zielonym Ładzie". "Przyjechaliśmy tutaj. I dzisiaj...

Dodał, że związkowcy chcą pokazać, że Zielony Ład nie dotyczy tylko rolnictwa, ale dotyczy całej gospodarki i będzie się przekładał na gospodarstwa domowe i koszty dla ludzi związane z jego realizacją.

Rzecznik poinformował, że podczas piątkowej manifestacji rozpocznie się zbiórka podpisów pod petycję o referendum (przeprowadzane razem z NSZZ Solidarność). Jak mówił, pytanie referendalne brzmi: „czy jest pan, pani za zobowiązaniem prezydenta RP i parlamentu i rządu do odrzucenie polityki klimatycznej zawartej w tzw. Zielonym Ładzie”.

Wawrzyniak zaznaczył, że podpisy te zostaną przekazane marszałkowi Sejmu.

"Solidarność będzie oczekiwała na rozpisanie referendum w tej sprawie. Referendum to ma być wiążące dla rządu, by podjął stosowne działania w KE" - wyjaśnił.

Wawrzyniak poinformował, że podczas piątkowej manifestacji przed przedstawicielstwem Parlamentu Europejskiego zostanie wręczona petycja ws. Zielonego Ładu.

protest rolników, rolnicy, forum gospodarcze, zielony ład

Rolnicy przynieśli trumnę w ramach protestu na kongresie gospodarczym z udziałem Tuska i von der Leyen

Rolnicy protestują podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który we wtorek rozpoczął się w Katowicach. Sprzeciwiają się zapisom Europejskiego Zielonego Ładu. Przed Międzynarodowe Centrum Kongresowe, w którym odbywa się...

Następnie uczestnicy protestu udadzą się przed Sejm, gdzie zaplanowane jest spotkanie z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Natomiast nie jest przewidziane spotkanie z ministrem rolnictwa.

W piątkowej manifestacji udział mają wziąć politycy Prawa i Sprawiedliwości, m.in. lider ugrupowania Jarosław Kaczyński. Według nieoficjalnych informacji, przedstawiciele PiS nie zamierzają jednak zabierać głosu podczas marszu.

"Idziemy jako obywatele, a nie politycy" - powiedział PAP jeden z działaczy PiS.

Wiceprezes PiS Beata Szydło zaznaczyła w rozmowie z dziennikarzami, że manifestacja jest organizowana przez Solidarność, która zaprosiła do udziału w marszu "różne siły społeczne, i tych którzy sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi". "To ważny temat i trzeba o tym rozmawiać. Oczywiście będziemy w nim brali udział, natomiast organizatorem jest Solidarność" - podkreśliła.

"Mam nadzieję, że w marszu weźmie udział jak najwięcej osób, bo to ważny temat dla każdego" - dodała Szydło.

pis, szydło, zielony ład, parlament europejski

Szydło: Zielony Ład to oszustwo, to bieda. Jedziemy rozmawiać w Polakami o jego skutkach

Zielony Ład to jest oszustwo, to jest bieda i trzeba z tym skończyć. Jedziemy rozmawiać z Polakami o skutkach Zielonego Ładu. Obecny rząd się tym nie interesuje, nie ma żadnych propozycji - powiedziała wiceprezeska PiS, europosłanka Beata...

Do udziału w "wielkim marszu" lider PiS nawoływał już w połowie kwietnia, jeszcze w czasie kampanii samorządowej. "Ten marsz w Warszawie zainicjowała ‘Solidarność’, myśmy mieli inną datę. Ale dzisiaj jest taki czas, że nie ma co się dzielić, trzeba być razem" - mówił Kaczyński podczas konwencji samorządowej w Stalowej Woli na Podkarpaciu.

Miesiąc wcześniej Kaczyński zapowiadał, że PiS 18 maja zaplanował marsz, a intencją demonstracji miało być skłonienie większości parlamentarnej do przyjęcia uchwały Sejmu ws. Zielonego Ładu i embarga na ukraińskie zboże.

W czwartek po południu grupa rolników ze Związku Rolniczego Orka rozpoczęła okupację Sejmu. "Chcielibyśmy zaprotestować przeciwko Zielonemu Ładowi, przeciwko otwarciu granicy na produkty płynące do kraju z Ukrainy. Chcielibyśmy, aby w końcu ktoś potraktował nas rolników bardzo poważnie" - powiedział dziennikarzom przedstawiciel rolników. Dodał, że rolnicy nie opuszczą Sejmu, dopóki nie spotka się z nimi premier Donald Tusk.

Poleć
Udostępnij