Strategia pomoże sektorowi mleczarskiemu wyjść z kryzysu?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
01-05-2024,11:45 Aktualizacja: 30-04-2024,11:57
A A A

Polska Izba Mleka zainicjowała prace związane ze strategią polskiego sektora mleczarskiego.

– Sektor mleczarski jest dzisiaj liderem polskiego przetwórstwa i rolnictwa. Dlatego do udziału w dyskusji zaprosiliśmy przedstawicieli ministerstwa i sektora – mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor PIM.

Polski sektor mleczarski nie wypracował do tej pory żadnej strategii działania, która w obliczu dynamicznych zmian w branży, wydaje się konieczna.

– Głównym celem naszych działań jest mobilizacja uczestników sektora mleczarskiego do wspólnego zaangażowania się w ten proces – mówi Agnieszka Maliszewska dodając:

  • Przygotowanie strategii dla mleczarstwa w obliczu zmian i nowych wyzwań jest konieczne
  • Strategia dla mleczarstwa ma wyznaczyć kierunki dalszego rozwoju branży
  • Opłacalność produkcji mleka spada, a koszty rosną

pfhbipm, krowy mleczne, ocena użytkowości mlecznej, wydajność mleczna, białko, tłuszcz, wielkość stada, obory pod oceną

Ocena użytkowości mlecznej – Region Oceny Wschód

Wyniki oceny użytkowości mlecznej prowadzonej przez PFHBiPM w Regionie Oceny Wschód obejmują województwa podlaskie, lubelskie i podkarpackie. W RO Wschód oceniono łącznie 4 309 gospodarstw, w których znajdowało się 189...

Mapa drogowa dla mleczarstwa

– Dzięki niemu będziemy w stanie wykorzystać możliwości i sprostać wyzwaniom sektora mleczarskiego w Polsce. Aby to zrobić należy stworzyć tzw. mapę drogową dla branży.

Polska Izba Mleka uznała, że w obliczu zmian i nowych wyzwań przygotowanie takiej strategii jest konieczne. W tym celu podpisała kontrakt z międzynarodową firmą konstultingową.

– Nie finansujemy tego projektu ze środków Funduszu Promocji Mleka, ani MRiRW, lecz wyłącznie ze składek członków PIM. Planujemy ją opublikować i zaprezentować podczas XXI Forum Mleczarskiego, które odbędzie się 4-5 września – podkreśla Maliszewska.

Trudna sytuacja w mleczarstwie

Przygotowywana przez PIM strategia dla mleczarstwa ma wyznaczyć kierunki dalszego rozwoju branży, która znalazła się w trudnej sytuacji.

Opłacalność produkcji mleka spada, a koszty rosną. W okresie pierwszych dwóch miesięcy br. średnia cena skupu mleka wyniosła 206,24 zł/100 litrów i była niższa o 12,8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

pfhbipm, krowy mleczne, ocena użytkowości mlecznej, wydajność mleczna, białko, tłuszcz, wielkość stada, obory pod oceną

Mleczne stada o najwyższej wydajności w w Świętokrzyskiem i Małopolsce

PFHBiPM w 2023 roku w woj. świętokrzyskim oceniła 220 gospodarstw, w których znajdowało się łącznie 7 186 krów. Średnia wielkość stada liczyła 32,7 sztuk. Krowy oceniane w woj. świętokrzyskim osiągnęły średnią wydajność na poziomie 8...

– Nie wszyscy przetrwają kryzysy na rynku mleka. Musimy cały czas o tym myśleć, jak nie stracić rolników. Dlatego stworzenie strategii dla polskiego mleczarstwa jest absolutnie niezbędne. Mając na uwadze pogarszającą się sytuację branży, zaprosiliśmy do współpracy przedstawicieli rządu, organizacji i spółdzielni z Polski a także międzynarodową firmę jaką jest IFCN – mówi Agnieszka Maliszewska dodając:

– Musimy określić bariery i wyzwania, w kontekście makro i mikro dla sektora mleczarskiego. Istotna jest także legislacja oraz zasady uczciwej współpracy sektora z sieciami handlowymi.

Prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka Marcin Hydzik zwraca uwagę na Chiny, które są głównym kołem napędowym światowego, w tym również polskiego mleczarstwa.

– Chiny wciąż nie otwierają się na globalny import, w tym także nasze produkty. Co gorsza, kraj ten chce być samowystarczalny a wiemy, że jak Chińczycy coś sobie zaplanują, to zazwyczaj to osiągają. Świadczy o tym fakt, że tylko w ciągu jednego roku ich produkcja zwiększyła się aż o ok. 7 procent – mówi Hydzik dodając:

– Nastały dla nas ciężkie czasy, więc musimy szukać rozwiązań. Strategia dla mleczarstwa jest jednym z nich. Jeśli ktoś ma inny pomysł, niech go zaprezentuje.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals) 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA