Więcej czasu czas na wnioski o dopłaty. Jest projekt rozporządzenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2024,8:40 Aktualizacja: 07-05-2024,8:42
A A A

Przedłużenie o miesiąc terminu składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 przewiduje projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Chodzi o projekt rozporządzenia "w sprawie określenia dłuższego terminu składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz zgłaszania zmian do tych wniosków w 2024 r." Dokument opublikowano w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

"(...) proponuje się, aby termin składania wniosków, o których mowa w art. 20 pkt 1–4 ustawy o Planie Strategicznym, został wydłużony w 2024 r. o 1 miesiąc, tj. do dnia 17 czerwca (15 i 16 czerwca przypada w sobotę i niedzielę), a z zastosowaniem kary, o której mowa w art. 60 ust. 1 zdanie drugie ustawy o Planie Strategicznym – do dnia 12 lipca" - wskazano w uzasadnieniu do projektu.

Początkowo nabór odbywający się w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 miał zakończyć się 15 maja br. Na potrzebę wydłużenia terminu składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych wskazały: Krajowa Rada Izb Rolniczych, Związek Rewizyjny Spółdzielczości Rolniczej, doradcy rolniczy oraz rolnicy indywidualni.

agencja, dopłaty, płatności bezpośrednie, aplikacja

Zmiany w aplikacji ARiMR w zakresie zmianowania i dywersyfikacji upraw. Termin składania wniosków o dopłaty ma być wydłużony

Departament Płatności Bezpośrednich Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) informuje o zmianach w aplikacji eWniosekPlus w zakresie normy GAEC7 na rok 2024 oraz płatności dla małych gospodarstw. Agencja przekazuje, że w związku z...

Ministerstwo wyjaśniło w uzasadnieniu, że za przedłużeniem terminu stoją także trwające na forum Unii Europejskiej prace nad uproszczeniem przepisów Wspólnej Polityki Rolnej oraz niekorzystne warunki pogodowe w Polsce, które utrudniają pracę rolnikom.

Jednocześnie w projekcie zaproponowano, aby termin zmiany wniosków o przyznanie pomocy również został wydłużony w 2024 r. o jeden miesiąc, czyli do 1 lipca (30 czerwca przypada w niedzielę).

Według resortu rolnictwa, dzięki wdrożonym rozwiązaniom, rolnicy będą mieli więcej czasu na zapoznanie się z nowymi przepisami i podjęcie decyzji o zasiewach. Ministerstwo podkreśliło, że projektowane rozporządzenie nie nakłada żadnych obowiązków na beneficjentów korzystających z pomocy, a jednocześnie wprowadza rozwiązanie korzystne dla nich, jakim jest umożliwienie złożenia wniosków o przyznanie wsparcia po upływie ustawowego terminu.

Zgodnie z projektem, zmiany mają wejść życie z dniem ogłoszenia. 

Poleć
Udostępnij