Hodowcy przestrzegający bioasekuracji nie powinni być karani

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-05-2022,16:05 Aktualizacja: 14-05-2022,16:09
A A A

Hodowcy i producenci trzody chlewnej, którzy dołożyli starań epidemiologicznych i przestrzegają zasad bioasekuracji, nie powinni ponosić konsekwencji walki z ASF-em.

Hodowcy, których gospodarstwa znalazły się w obszarze objętym ograniczeniami III czyli w strefie czerwonej ASF, są zmuszeni sprzedawać tuczniki po obniżonych cenach.

Straty tych hodowców nie są wyrównywane ze środków przeznaczonych na walkę z afrykańskim pomorem świń.

myśliwi, polowania na dziki, Polski Związek Łowiecki, padłe dziki, asf, wirus asf, sezon łowiecki, odstrzał sanitarny

Myśliwi w kwietniu polowali ponad 100 tysięcy razy

Myśliwi po procesie wydzierżawiania obwodów ruszyli chronić uprawy przed dzikami. Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego prezentuje podsumowanie kwietnia dotyczące ich aktywności w związku z ochroną upraw przed dzikami oraz walki...

"Zasada wypłaty rekompensat brzmiałaby sprawiedliwie gdyby nie fakt, że obowiązuje zarówno hodowców którzy nie szczędzili sił i środków by zapobiec przenoszeniu się ASF jak i tych, którzy przez lekceważenie wymogów bioasekuracji sami mogli przyczynić się do zawleczenia epidemii" czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Hodowcy trzody chlewnej, w związku z tą sytuacją, są zniechęceni do podejmowania bardzo kosztownych działań związanych z zabezpieczeniem gospodarstwa.

W przypadku wystąpienia ogniska ASF w pobliżu ponoszą oni takie same konsekwencje jak ci, którzy tego nie zrobili.

"W ekonomii takie zjawisko nazywa się jazdą na gapę (freeriding) i dotyczy sytuacji, w której część podmiotów nie dokłada się do wspólnych wysiłków, ale czerpie z nich korzyści, albo bez względu na wielkość wysiłków generuje te same straty" czytamy w komunikacie POLPIG.

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF postuluje więc o wyrównanie dochodu w strefach ASF.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Cena tuczników w Niemczech utrzymała ten sam poziom

Cena tuczników na niemieckiej dużej giełdzie VEZG utrzymała się na ubiegłotygodniowym poziomie. "Podaż dostępna na niemieckim rynku trzody chlewnej wystarczy na początku nowego tygodnia ubojowego, aby pokryć wciąż ograniczone...

Różnice w cenie między strefą wolną od ASF a czerwoną, zdaniem Porozumienia, powinny być wyrównywane ze środków publicznych przeznaczonych na walkę z ASF.

Porozumienie wnioskuje również, aby wyrównywanie dochodu było stałym elementem pomocy dla tych hodowców ze stref czerwonych, którzy posiadają wdrożone zasady bioasekuracji.

Wypłaty środków publicznych powinny być jednak powiązane z przeprowadzeniem przez powiatowego lekarza weterynarii oceny wdrożenia zasad bioasekuracji w gospodarstwie.

"Stwierdzenie ich braku powinno wykluczać podmioty z pomocy w postaci wyrównywania dochodów. W ten sposób wszyscy dostaną zachętę by wprowadzać element bioasekuracji, co powinno zmniejszyć skalę rozprzestrzeniania się ASF" czytamy w komunikacie POLPIG.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA