Cena tuczników w Polsce wyższa od średniej unijnej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
10-05-2022,9:20 Aktualizacja: 10-05-2022,9:17
A A A
Tuczniki w Polsce na przełomie kwietnia i maja kosztowały o 1% więcej niż średnio uzyskiwali dostawcy w Unii Europejskiej. Jednocześnie ich cena była o 5% niższa niż na rynku niemieckim. 
 
Trzoda chlewna w dniach od 25 kwietnia do 1 maja w zakładach objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW była skupowana średnio po 6,88 zł za kg. 
 
Cena ta była o 2% wyższa niż w poprzednim tygodniu i o 1% niż przed miesiącem. Jednocześnie cena tego żywca była o 37% wyższa niż w analogicznym tygodniu ubiegłego roku.
 
hodowla trzody chlewnej, duroc, pbz, Paulina Gołaś-Młynarska, produkcja tuczników,

Oferują materiał hodowlany i tuczniki

Hodowcy oferują męski i żeński materiał hodowlany rasy pbz i duroc. Produkują oni również w ciągu roku około 1 tys. tuczników, które sprzedają w wadze 110 kg bezpośrednio do zakładów mięsnych.    Paulina...
 
Jak wynika z danych Komisji Europejskiej średnie notowania świń rzeźnych klasy E w Unii Europejskiej wynosiły 191,83 euro za 100 kg masy poubojowej schłodzonej, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 900 zł. 
 
Średnia cena uzyskiwana przez unijnych producentów była o 0,2% wyższa niż w poprzednim tygodniu oraz o 2% niż przed miesiącem, a także o 24,5% niż przed rokiem. 
 
W Polsce trzoda chlewna tej klasy wyrażona w walucie unijnej kosztowała 193,08 euro za 100 kg, co daje około 906 zł. Było to o 1% więcej niż uzyskiwali rolnicy w Unii Europejskiej oraz o 17% niż w Niderlandach i o 20,5% niż w Danii. Krajowe notowania były jednocześnie o 5% niższe niż na rynku niemieckim. 
 
W czwartym tygodniu kwietnia, jak podaje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, półtusze wieprzowe sprzedawano średnio po 9,93 zł za kg. Było to o 1% taniej niż w poprzednim tygodniu i o 3% niż przed miesiącem, ale o 36% drożej niż przed rokiem.
 
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA