ASF. Służby potwierdziły ognisko u dzików w Małopolsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-05-2022,14:00 Aktualizacja: 10-05-2022,13:29
A A A

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 1. ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzików w tym województwie.

"W dniu 29 kwietnia 2022 r. Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatni wynik badań laboratoryjnych potwierdzający wystąpienie ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzika" czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Krakowie.

Wirus ASF został potwierdzony u odstrzelonego dzika w miejscowości Obłazy Ryterskie w gminie Rytro w powiecie nowosądeckim.

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF, asf, wirus asf, bioasekuracja, Inspekcja Weterynaryjna, trzoda chlewna

Branżowe szkolenia pomogą zwalczać ASF?

Dlaczego gospodarstwa niekomercyjne powinny spełniać minimalne wymogi bioasekuracji? Kto powinien pokrywać koszty utylizacji truchła? Dlaczego należy organizować wspólne branżowe szkolenia oraz kiedy powinno nastąpić ponowne zasiedlenie...

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje jednocześnie, że jest to pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń u dzika na terenie województwa małopolskiego.

Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia ASF u zwierząt dzikich. Wokół ogniska wyznaczono strefę objętą zakażeniem.

"W związku z powyższym, w celu zapobiegnięcia rozprzestrzeniania się wirusa ASF, Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do myśliwych o przestrzeganie zasad bioasekuracji w czasie polowań, a także do hodowców świń o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie zasad bioasekuracji podczas obsługi trzody chlewnej, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa do gospodarstwa" czytamy w komunikacie.

Ognisko u dzika stwierdzone 29 kwietnia, jak informuje małopolski WLW, jest związane z niekorzystną w ostatnim czasie sytuacją epidemiologiczną w wielu krajach, zarówno UE jak i państw trzecich.

W Polsce w okresie od 1 stycznia do 29 kwietnia 2022 roku stwierdzono 935 ognisk ASF u dzików.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA