Tuczniki na VEZG podrożały. Czy to sygnał zmiany na lepsze?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-12-2021,11:30 Aktualizacja: 14-12-2021,13:48
A A A

Notowania tuczników w najnowszym notowaniu na giełdzie VEZG w Niemczech wzrosły. Po raz pierwszy od 9 tygodni, kiedy to cena utrzymywała się na stałym poziomie.

Cena tuczników w Niemczech wzrosła o zaledwie o 3 centy, ale po ostatnich 9 tygodniach stagnacji, nawet taka zmiana może być powodem do zadowolenia.

Zakłady ubojowe w Niemczech płacą obecnie za tuczniki 1,23 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro z NBP z dnia 9 grudnia (4,6226) wynosi ona 5,68 zł za kg.

"Niewielkie wzrosty cen skupu tuczników zanotowano we Włoszech i Francji z powodu większych zamówienia w okresie przedświątecznym. Presja na ceny skupu żywca spadła w Niemczech i w całej Unii Europejskiej" czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

  • Cena tuczników w Niemczech wzrosła do 1,23 euro za kg wbc
  • Tuczniki w Niemczech podrożały pierwszy raz od czerwca 2021 roku
  • Cena tuczników w Polsce poubojowo sięga 6 zł za kg w klasie E
  • Ceny świń w Polsce mogą jeszcze wrosnąć przed świętami
  • W Europie notujemy spadek pogłowia świń

ASF, KZP-PTCH POLPIG, tuczniki, cena tuczników, strefa czerwona, PBB, obszar objęty ograniczeniami III, ubojnie, zakłady

ASF mocno wpływa na rynek świń i ceny

"ASF wpływa znacząco na zmiany w strukturze produkcji. Obserwujemy odchodzenie małych gospodarstw od utrzymywania świń. Jednocześnie rośnie koncentracja i integracja produkcji trzody chlewnej. Powstaje coraz więcej profesjonalnych ferm" -...

Cena tuczników będzie rosła?

Rzeźnie w Niemczech zagospodarowały całą nadwyżką tuczników. Podaż żywca stopniowo się zmniejsza, co może decydować o dalszym wzroście ce skupu w kolejnych miesiącach.

- Ruch przedświąteczny wpływa również na rynek mięsa, który reaguje większym zapotrzebowaniem na tuczniki, a przez to i cena w końcu idzie do góry. Po raz pierwszy od 2 czerwca br, zrzeszenie VEZG zdecydowało się podnieść rekomendowaną cenę - mówi Bartosz Czarniak, Wiceprezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej.

Rosnący popyt na żywiec przed świętami niestety jest równoważony coraz większymi obostrzeniami związanymi z Covid-19. Eksperci przed samymi świętami spodziewają się jednak zwiększenia popytu na żywiec wieprzowy w wielu krajach unijnych.

Tuczniki w Polsce są droższe

Ceny tuczników w krajowych notowaniach, jak informuje KZP-PTCH, sięgają 6,00 zł za kg poubojowo w klasie E.

"Do świąt pozostały dwa tygodnie. Bieżący tydzień będzie charakteryzował się największymi ubojami. Wzrost ceny skupu w Niemczech daje więcej optymizmu na krajowym rynku żywca wieprzowego, na którym od długiego już czasu hodowcy muszą dokładać do każdego sprzedanego tucznika" czytamy w komunikacie POLPIG.

Raport Wieprzowina - Nowa perspektywa, Witold Choiński, Polskie Mięso, Tomasz Schwarz, opłacalność produkcji tuczników

Opłacalność produkcji świń? Masowe rezygnacje są odpowiedzią

Hodowcy trzody chlewnej w Polsce masowo rezygnują z produkcji świń. Działalność ta w latach 2018 - 2020 była niedochodowa. W tym roku kryzys na rynku jeszcze się pogłębił. Raport "Wieprzowina - Nowa perspektywa" to pierwsze od lat...

- Nie dziwią już stawki sięgające 6 zł za kg wagi bitej ciepłej, a czasem i wyższej, ponieważ zakłady konkurują między sobą o surowiec, aby wywiązać się z kontraktów handlowych. Często większe zakłady "podkradają" dostawców tym mniejszym, które zmuszone są do tego, by reagować atrakcyjniejszymi stawkami - komentuje Bartosz Czarniak.

Czy hodowcy mogą się spodziewać dalszych wzrostów cen skupu świń i czy mogą one trwać dłużej?

W Europie ogólnie notowany jest spadek pogłowia świń, szczególnie w Niemczech i Polsce, choć rośnie ono w Danii i Hiszpanii, które są bardziej odporne na kryzysy cenowe.

Tuczniki drożeją w Chinach, a do rzeźni mają tam wkrótce trafić sztuki ze szczytu produkcyjnego. Chińskie magazyny są ponadto pełne surowca skupionego podczas interwencji

- Nie powinniśmy spodziewać się wzmożony zakupów przez Chiny. W Europie musimy niestety dojść do poziomu produkcyjności, który w większym stopniu będzie zabezpieczał popyt wewnętrzny. Tym bardziej, że coraz wyższe koszty produkcji odbijają się na coraz mniej konkurencyjnych cenach wieprzowiny z UE na światowych rynkach - mówi Bartosz Czarniak i dodaje:

- Uważam, że obecne stawki utrzymają się tak długo, dopóki stany magazynowe wieprzowiny nie spadną na tyle, aby zaspokoić zapotrzebowanie na mięso z bieżącej produkcji. Wtedy ceny za świnie powinny wzrosnąć do poziomu pozwalającego rolnikom zarobić.

Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA