Przemieszczanie świń z obszarów ASF do rzeźni po 30 listopada

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-11-2021,17:55 Aktualizacja: 29-11-2021,14:04
A A A

Hodowcy i producenci świń znajdujący się w strefie różowej i czerwonej ASF, którzy chcą przemieszczać zwierzęta poza te obszary, muszą posiadać zatwierdzony plan bezpieczeństwa biologicznego.

Inspekcja Weterynaryjna począwszy od grudnia, będzie egzekwować nowe przepisy dotyczące przemieszczania świń zgodnie z rozporządzeniem unijnym 2021/605.

Rolnicy, którzy nie posiadają PBB i znajdują się w obszarach z ograniczeniami II oraz III, począwszy od grudnia nie będą mogli przemieszczać świń poza te obszary. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Ceny tuczników przed świętami wzrosną?

Producenci i dostawcy oczekiwali przedświątecznego wzrostu cen żywca wieprzowego. Jednak zwiększony popyt został zrównoważony wzrostem podaży, co doprowadziło do utrzymania cen tuczników.     Ceny tuczników...

Wysyłki świń ze strefy czerwonej

Rzeźnie, które chcą prowadzić skup świń z obszaru z ograniczeniami III (strefa czerwona), a są zlokalizowane poza tym obszarem, muszą zostać zatwierdzone przez Inspekcję Weterynaryjną.

Przemieszczenie świń do rzeźni, jak informuje KZP-PTCH POLPIG, odbywa się podstawie świadectwa zdrowia wydanego dla gospodarstwa przez PLW po przeprowadzeniu badań sztuk padłych w kierunku ASF oraz badań klinicznych przed przemieszczeniem.

Wysyłki świń ze strefy różowej

Rzeźnie, które chcą prowadzić skup świń z obszaru z ograniczeniami II (strefa różowa), a są zlokalizowane poza tym obszarem, muszą zostać zatwierdzone przez IW.

Przemieszczenie świń dokonywane są na podstawie świadectwa zdrowia wystawianego przez PLW z chlewni objętych badaniami sztuk padłych w kierunku ASF.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

ASF wciąż groźny. Wybuchło 122. ognisko

Główny Inspektorat Weterynarii naniósł na mapę obrazującą ogniska i przypadki ASF w Polsce kolejne, już 122. ognisko stwierdzone u świń domowych. Ogniska ASF w poprzednich latach, z wyjątkiem ostatniego z 2017 roku, które...

Świnie ze strefy czerwonej oraz różowej mogą być przemieszczane z gospodarstw, które mają wprowadzone zasady bioasekuracji opisane rozporządzeniu MRiRW z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń oraz w załączniku II RWK 2021/605.

Rozporządzenie 2021/605 wprowadza obowiązek podziału gospodarstwa na strefę czystą i brudną oraz posiadanie zatwierdzonego przez PLW planu bezpieczeństwa biologicznego.

Wysyłki świń ze strefy niebieskiej

W obszarze z ograniczeniami I (strefa niebieska), który jest obszarem buforowym, PBB jest wymagany jedynie w przypadku świń przeznaczonych na eksport.

Rzeźnie, które chcą prowadzić skup świń z obszaru z ograniczeniami I (strefa niebieska), a są zlokalizowane poza tym obszarem, nie podlegają zatwierdzeniu przez IW.

Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ


 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA