Producenci świń potraktowani jak bandyci

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-12-2021,14:55 Aktualizacja: 09-12-2021,14:55
A A A

Policja tj. funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji z Łodzi, jak poinformował portal Piotrkowski24, 7 grudnia zatrzymała 3 lekarzy weterynarii oraz kilkunastu producentów świń.

Rolnicy zostali zakuci w kajdanki i przewiezieni do Prokuratury. Z jakiej przyczyny?

Zatrzymania dokonano z powodu wystawiania świadectw zdrowia dla świń przeznaczonych do sprzedaży. Rolnicy dzwonili w tym celu do urzędowych lekarzy weterynarii. Przypominamy, że posiadanie świadectwa zdrowia jest rutynową czynnością przy sprzedaży zwierząt w strefach występowania afrykańskiego pomoru świń.

Producenci świń są posądzani o to, że dzwoniąc do ULW mieli ich nakłaniać do ... popełniania przestępstwa.

ognisko ASF u dzików, asf, dziki, odstrzał dzików, wirus asf w Polsce, GIW, padłe dziki, odstrzelone dziki

Rośnie liczba ognisk ASF u dzików w Polsce i Niemczech

Liczba ognisk ASF u dzików w Polsce (ASF outbreaks in wild boar) rośnie. Inspekcja Weterynaryjna do 8 grudnia potwierdziła ich 2705. Choroba do tej pory została stwierdzona w 9 województwach. Wirus afrykańskiego pomoru świń wciąż jest...

Rolnicy nagrali wiele filmów, na których tłumaczą całą tę zaistniałą sytuację oraz dziwią się postępowaniu prokuratury. Opublikowali je na Facebooku na swoim profilu: Solidarność Rolników Piotrków

Janusz Terka, przewodniczący powiatowej Solidarności RI na jednym z nich zwraca uwagę na fakt, że producenci nie zrobili nic niezgodnego z prawem, a zostali potraktowani jak bandyci.

Wczoraj tj. 8 grudnia przedstawiciele rolników z okolic Piotrkowa spotkali się w Warszawie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykiem Kowalczykiem. Złożyli mu skargę na postępowanie Policji i Prokuratury. Ten miał ich zapewnić, że poinformuje o nich Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

Janusz Terka zapowiada, że w przyszłym tygodniu odbędzie się rolniczy protest przed Prokuraturą Okręgową w Piotrkowie Trybunalskim.

Wydarzenie wywołało gorącą dyskusję w mediach społecznościowych. Głos w tej sprawie zabierają także osoby, które nie są związane z branżą trzody chlewnej.

- Abstrahując od sposobu zatrzymania rolników z Piotrkowa Trybunalskiego i faktu, że wyprowadzono ich z domów o 6 rano jak zorganizowaną grupę przestępczą, to sam zarzut im stawiany jest jakiś dziwaczny. To, że dzwonili do lekarzy weterynarii z prośbą o wystawienie świadectwa zdrowia dla zwierząt, które chcieli sprzedać i tym samym namawiali ich do przestępstwa, to jakaś kpina. A co mieli zrobić? Gołębiem pocztowym prośbę wysłać? - komentuje tę sytuację na swoim Twitterze Jacek Zarzecki, Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA