Popyt na wieprzowinę rośnie, pogłowie świń spada, a cena?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
06-12-2021,10:30 Aktualizacja: 06-12-2021,9:46
A A A
Popyt na żywiec wieprzowy w okresie przedświątecznym wzrósł, a wiele rzeźni pracuje na pełnych obrotach.  Ceny w skupach świń zaczęły lekko rosnąć, chociaż w Niemczech zostały utrzymane bez zmian.  
 
Według raportu Europejskiego Komitetu ds. Wieprzowiny z 18 listopada 2021 r. wynika, że pogłowie świń w Unii Europejskiej w czerwcu 2021 r. zmalało. Ogólna liczba tych zwierząt w pierwszej połowie roku spadła o 0,5%, a macior o 1,4%, czyli o 140 tys. sztuk.
 
Największy spadek pogłowia macior w stosunku do ubiegłego roku zanotowały Niemcy, gdzie liczba loch spadła o 7,8%, a na drugim miejscu uplasowała się Polska z wynikiem 7,5%. W Holandii pogłowie macior zmalało o 5,6%, w Rumunii o 3,2%, a we Francji o 1,3%. Z kolei w Danii odnotowano wzrost o 2,0%, a w Hiszpanii o 4,2%. 
 
wieprzowina, Eksport do Wietnamu, Wieprzowina z USA, zmniejszenie cła na mięso mrożone wieprzowe

Wietnam zmniejszył cła na wieprzowinę z USA

Cła na wieprzowinę sprowadzaną z USA do Wietnamu zostaną zmniejszone o 5%. Nowe stawki mają być wprowadzone od 1 lipca 2022 r.   Wietnam ogłosił, że obniży cła na importowaną mrożoną wieprzowinę ze Stanów Zjednoczonych. Stawki mają...
W drugiej połowie bieżącego roku, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, jest spodziewany jeszcze większy spadek pogłowia macior w Unii Europejskiej tj. o dalsze 300 tys. sztuk.
 
W ubiegłym tygodniu ze względu na okres przedświąteczny zmniejszyła się presja na ceny tuczników w krajach unijnych.
 
Liczba ubijanych świń wzrosła, a wiele rzeźni pracuje na pełnych obrotach. We Francji cena w skupie żywca wieprzowego wzrosła o 1 eurocent. W pozostałych krajach utrzymano notowania z ubiegłego tygodnia. W Niemczech panuje równowaga rynkowa, a cały żywiec przeznaczony na sprzedaż został zagospodarowany przez ubojnie. 
 
W minioną środę na niemieckiej dużej giełdzie ceny tuczników utrzymano na poziomie 1,20 euro za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). W przeliczeniu na polską walutę jest to około 5,52 zł. 
 
W Polsce cena skupu tuczników delikatnie rośnie, co wynika ze zmniejszonej podaży żywca, większego zainteresowaniem surowcem przetwórni w okresie przedświątecznym oraz z ograniczonego importu wieprzowiny ze względu na wysoki kurs euro do złotego.
 
Krajowi producenci za tuczniki w klasie E uzyskiwali średnio 5,45 zł za kg. Cena ta była wyższa o 0,20 zł za kg niż w ubiegłym tygodniu. 
 
program pomocowy dla hodowców loch, trzoda chlewna, Henryk Kowalczyk, Norbert Kaczmarczyk

Resort rolnictwa uruchomi program pomocowy dla hodowców loch

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa poinformował, że w przyszłym roku zostanie uruchomiony program pomocowy skierowany do rolników utrzymujących lochy i produkujących prosięta. Wsparcie wyniesie 1000 zł do każdych urodzonych 10 prosiąt. Jak...
W Polsce są zapowiadane dopłaty w wysokości 1000 zł do każdej lochy (ale nie więcej niż do pierwszych 500 loch) za produkcję prosiąt w okresie od 15 listopada 2021 r. do końca marca 2022 r.
 
Termin składania wniosków ustalono na kwiecień 2022 r., a realnie wsparcie rolnicy otrzymają dopiero w czerwcu przyszłego roku. Producenci świń doceniają w okresie kryzysu każdą pomoc, ale według opinii ekspertów z POLPIG w tym przypadku jest ona spóźniona. 
 
Na rynku obserwuje się dużą redukcję pogłowia loch. Jednak zapowiadane wsparcie może powstrzymać niektórych producentów prosiąt od redukcji stada podstawowego. 
 
Eksperci podkreślają, że w Polsce jest potrzebna nowa strategia odbudowy produkcji prosiąt, ponieważ dotychczasowy wieloletni program okazał się nieskuteczny.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA