Ceny tuczników przed świętami wzrosną?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
29-11-2021,15:05 Aktualizacja: 29-11-2021,13:28
A A A
Producenci i dostawcy oczekiwali przedświątecznego wzrostu cen żywca wieprzowego. Jednak zwiększony popyt został zrównoważony wzrostem podaży, co doprowadziło do utrzymania cen tuczników.  
 
Ceny tuczników pozostają bez zmian w większości krajów Unii Europejskiej. Okres przedświąteczny cechuje się większym popytem, który jest równoważony przez sezonowy wzrost podaży żywca. 
 
Równowaga ta nie pozwala na wyczekiwany wzrost cen skupu żywca – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
 
Obecnie jest obserwowana czwarta fala Covid-19, która budzi niepokój branży. W wyniku wprowadzanych w wielu krajach obostrzeń po raz kolejny może dojść do zmniejszenia konsumpcji mięsa wieprzowego.
 
Tajlandia, ASF u świń, ogniska ASF, likwidacja loch, wieprzowina, import mięsa wieprzowego,

Tam w wyniku ASF liczba loch może spaść nawet o połowę

Tajlandia zmaga się wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF), który atakuje kolejne stada trzody chlewnej. Choroba ta może doprowadzić do zmniejszenia liczby loch w tym kraju nawet o 50%.   Cena w skupie trzody chlewnej w Tajlandii...
W Hiszpanii ceny pozostały bez zmian już drugi raz z rzędu przy wysokiej liczbie ubijanych świń i rosnącej masie ubojowej. Zapowiadany na 25 listopada strajk pracowników zakładów przetwórczych został odwołany.
 
Na niemieckiej dużej giełdzie ceny tuczników ustabilizowały się na niskim poziomie. Potwierdzone ognisko ASF u świń w Meklemburgii-Pomorzu Przednim oraz nowe przypadki u dzików nie wpłynęły na notowania.
 
Ceny żywca wieprzowego w dniu 24 listopada ponownie zostały utrzymane na wysokości 1,20 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc), co daje około 5,63 zł. 
 
Popyt z Chin pozostaje na niskim poziomie. Jednak na uwagę zasługuje duży wzrost cen skupu w Państwie Środka. W ciągu miesiąca wzrosły o ponad połowę. 
 
Jeżeli trend ten utrzyma się w dłuższym okresie może on wywołać kolejną falę importu wieprzowiny. Wpływ na ceny ma również większe zapotrzebowanie na to mięso w związku z przygotowaniami do święta Nowego Roku w Chinach.
 
Ceny w Polsce mimo zwiększonych zamówień przedświątecznych nie uległy zmianie. Za klasę E krajowe skupy płaciły średnio 5,25 zł za kg. 
 
Wielu rolników w wyniku wysokich kosztach paszy postanowiło zwiększyć ubojów loch w celu ograniczenia strat.
 
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA