Stabilny rynek tuczników. Kiedy kolejne wzrosty cen?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
12-04-2021,9:15 Aktualizacja: 12-04-2021,9:04
A A A

Ceny tuczników w Unii Europejskiej są stabilne. W notowaniach niemieckiej dużej giełdy VEZG z 7 kwietnia u naszych zachodnich sąsiadów została ona utrzymana na poziomie 1,50 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej.

Cena tuczników w Niemczech po raz czwarty z rzędu utrzymała tę samą wartość. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro NBP z dnia 7 kwietnia (4,5897), zwierzęta te kosztowały więc 6,88 zł za kg.

Ceny tuczników w innych państwach UE w ostatnim tygodniu z małymi wyjątkami pozostały na niezmienionym poziomie.

  • Cena tuczników w Niemczech od 4 tygodni pozostaje bez zmian
  • Tuczniki w Niemczech kosztują 1,50 euro za kg wbc
  • Cena tuczników w Polsce w ostatnim tygodniu nieco zmalała
  • Eksport unijnej wieprzowiny do Chin w ostatnim czasie był utrudniony
  • Sezon grillowy może dać nowy impuls do wzrostu cen świń

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, cena warchlaków, niemiecka cena

Sprawdź aktualne ceny tuczników i warchlaków w Europie

Tuczniki na niemieckiej dużej giełdzie utrzymały cenę bez zmian. Z kolei ich notowania na małej giełdzie nieznacznie spadły.    Dziś (7 kwietnia) ukazały się najnowsze notowania niemieckiej dużej giełdy (VEZG). Cena tuczników...

Stabilizacja cen w Europie

Tuczniki podrożały we Francji, gdzie 8 kwietnia zakłady mięsne za kilogram tuszy 56% płaciły 1,39 euro tj. o 0,32 euro więcej niż przed tygodniem.

Tuczniki we Francji w przeliczeniu na polską walutę po kursie euro NBP z dnia 8 kwietnia (4,5581), kosztowały więc 6,33 zł za kg.

Liderem pod względem cen skupu świń pozostaje Hiszpania, która korzysta z możliwości zwiększonego eksportu do Chin. 8 kwietnia tamtejsze zakłady mięsne płaciły za żywiec 1,460 euro za kg, co w przeliczeniu na złotówki daje 6,65 zł.

Tuczniki w Polsce w wadze żywej, jak podaje KZP-PTCH POLPIG, w ostatnim tygodniu nieznacznie zmalała i wyniosła 4,90 zł za kg, a w klasie E 6,55 zł za kg.

Będzie impuls do wzrostu cen świń?

przypadki asf, asf u dzików, dziki, padłe dziki, odstrzelone dziki, asf w Niemczech, Brandenburgia, Saksonia, wirus asf

Ponad tysiąc przypadków ASF w Polsce. Niewiele mniej w Niemczech

Wirus afrykańskiego pomoru świń wciąż mocno szerzy się w populacji dzików w Polsce. Do 9 kwietnia Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 1086 przypadków tej choroby w naszym kraju. W Niemczech jest ich niewiele mniej, bo 942. Przypadki...

Eksport unijnej wieprzowiny do Chin w ostatnim czasie był utrudniony z powodu braku kontenerów do przewozu zamrożonego mięsa. Stąd utrzymujący się wysoki popyt na importowaną wieprzowinę w Chinach nie jest wystarczającym impulsem do dalszego wzrostu cen skupu świń w Europie.

Rynek tuczników w pozostałych państwach Wspólnoty pozostaje zrównoważony. Krótszy tydzień ubojowy przed świętami zrekompensował mniejszą podaż żywca na rynku.

Eksperci z Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej POLPIG zauważają, że w nadchodzących tygodniach powinien pojawić się nowy impuls po stronie popytu związany z rozpoczęciem okresu grillowego.

"Ciepłe nadchodzące dni będą zachęcały do spędzania coraz więcej czasu przy grillu. Obostrzenia związane z koronawirusem ciągle powodują niepewność na rynku wieprzowiny. Poprawie sytuacji sprzyjają masowe szczepienia i spodziewana mniejsza liczba zachorowań na Covi-19" czytamy w komunikacie KZP-PTCH POLPIG.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
     
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA