Angielska branża wieprzowiny prosi o wsparcie rządu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
06-04-2021,15:45 Aktualizacja: 06-04-2021,13:35
A A A
Wielka Brytania zmaga się z nadprodukcją mięsa wieprzowego, co wpłynęło na obniżenie jego cen. To efekt Covid-19 i wprowadzenia zakazu importu wieprzowiny przez Chiny. 
 
Branża wieprzowiny z Wielkiej Brytanii prosi rząd o wsparcie finansowe w wysokości 20,7 mln dolarów (około  80,5 mln zł). Pieniądze te mają pokryć straty, które wynikają ze wstrzymania eksportu mięsa wieprzowego do Chin.
 
Niektóre zakłady mięsne, w których potwierdzono Covid-19 u pracowników, utraciły możliwość wysyłki mięsa do Chin. 
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Covid-19 wpływa na spadek cen tuczników

Obostrzenia związane z Covid-19 wpłynęły na spadek popytu, a tym samym na obniżenie cen skupu żywca wieprzowego w wielu krajach Unii Europejskiej. Wyjątek stanowi Hiszpania, gdzie notowania tuczników regularnie rosną.   Cena...
 
Kraj ten, jak podaje portal euromeatnews.com, wprowadził pierwszy zakaz importu wieprzowiny z Wielkiej Brytanii w czerwcu ubiegłego roku. Chińczycy twierdzą, że wirus może być odporny na niskie temperatury i przenoszony przez żywność lub opakowania. Podobne zakazy dotyczą mięsa pochodzącego z Holandii czy Brazylii.
 
Angielska branża szacuje, że zawieszenie części eksportu na rynek chiński spowodowało nadwyżkę w wysokości około 1 mln tusz wieprzowych, a takie elementy jak głowy, które pozostały na brytyjskim rynku, nie znajdą nabywców.
 
W efekcie marże w przemyśle mięsnym są bardzo niskie. Dlatego hodowcy świń proszą także o wsparcie w wysokości 4,42 mln dolarów (około 17,1 mln zł). Uzyskane pieniądze chcą przeznaczyć na straty spowodowane blokadą handlową po Brexicie.
 
Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich zapewnia, że nadal będzie wspierał dotknięte przedsiębiorstwa, ściśle współpracując z przemysłem brytyjskim i ambasadą brytyjską w Pekinie w celu zapewnienia wznowienia eksportu.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA