ASF w Mołdawii. Świnie i dziki zakażone wirusem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
16-12-2017,11:35 Aktualizacja: 16-12-2017,11:33
A A A

Wirus ASF został potwierdzony u świń i dzików w Mołdawii. Tamtejsze władze weterynaryjne, jak informuje portal 3trzy3 za Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt OIE, poinformowały o nowych ogniskach choroby.

Afrykański pomór świń jest już obecny w gospodarstwach przydomowych w Mołdawii od września 2016 roku. Światowa Organizacja Zwierząt potwierdziła wówczas dwa ogniska na północy kraju.

Gospodarstwo, w którym wybuchło pierwsze ognisko ASF utrzymywało 10 ośmiomiesięcznych świń w wadze około 80 kg. Sześć z nich padło między 17 a 20 września. Jego właściciel nie poinformował o tym służb weterynaryjnych.

walka z asf w polsce, asf w polsce, specustawa asf, odstrzał dzików, polski związek łowiecki, sejm

Specustawa ASF jednogłośnie przeszła przez Sejm

Sejm jednogłośnie uchwalił specustawę, która pozwoli na podjęcie nadzwyczajnych działań, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Wszyscy z 433 obecnych na sali posłów opowiedzieli się za jej przyjęciem...

Drugie ognisko ASF w Mołdawii wybuchło w gospodarstwie utrzymującym trzy pięciomiesięczne świnie w wadze ok. 25 kg. Pierwsza z nich padła 24 września, a u pozostałych pojawiły się objawy typowe dla ASF. Padły one 26 i 28 września. Od marca tego roku służby weterynaryjne nie informowały o nowych zachorowaniach.

Wirus ASF po raz kolejny został jednak wykryty w październiku. Tym razem właściciel gospodarstwa przyzagrodowego, w którym utrzymywał 15 świń, poinformował o podejrzeniu afrykańskiego pomoru świń.

Trzoda chlewna w tym gospodarstwie, jak informuje portal 3trzy3, wykazywała typowe objawy dla tej choroby jak anoreksja, wysoka gorączka i apatia.

Władysław Kosiniak-Kamysz, PSL, odszkodowania dotyczące ASF, szkody łowieckie

PSL daje czas premierowi. Ale ma swoje projekty dotyczące ASF

Jeżeli premier Mateusz Morawiecki nie podejmie wkrótce tematu wypłacania szkód łowieckich i pomocy dla osób dotkniętych klęską ASF, PSL złoży na początku roku dwa projekty ustaw w tej sprawie - zapowiedział Władysław...

Choroba została potwierdzona wynikami laboratoryjnymi 31 października 2017 r Wszystkie żywe zwierzęta w tym gospodarstwie zostały zabite i zutylizowane razem z tymi sztukami, które do tego czasu padły.

Kolejne ognisko zostało wykryte w przydomowym gospodarstwie utrzymującym pięć świń. Próbki laboratoryjne zostały pobrane 30 listopada od jednej padłej sztuki. 4 grudnia wyniki potwierdziły obecność wirusa ASF.

Wirus ASF w Mołdawii szerzy się również u dzików. W ubiegłym tygodniu służby weterynaryjne znalazły padłe i zakażone dziki w trzech miejscowościach.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA