ASF w Czechach poza strefą. Niemcy zaczynają odstrzał dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-01-2018,16:05 Aktualizacja: 10-01-2018,16:07
A A A

Wirus ASF w Czechach wymknął się z zamkniętej strefy w okolicach miasta Zlin. Jak informuje TVP 1 martwe dziki u których wykryto materiał genetyczny wirusa zostały znalezione poza obszarem otoczonym elektronicznym ogrodzeniem. Tymczasem w Niemczech rozpoczął się odstrzał dzików.

Wirus ASF w Czechach został po raz pierwszy wykryty pod koniec czerwca ubiegłego roku. Wówczas w powiecie Zlin, 300 km na południowy wschód od Pragi znaleziono dwa martwe dziki. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj i tutaj.

Służby weterynaryjne w Czechach do strefy wysokiego ryzyka zaliczyło 10 gmin. Zostały one otoczone elektrycznym płotem.

bioasekuracja, walka z asf, asf w polsce, sejmowa komisja rolnictwa

Bioasekuracja. Podwójny płot tylko przy produkcji otwartej

Wraz z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF coraz więcej gospodarstw musi liczyć się z koniecznością przestrzegania zasad zawartych w programie bioasekuracji. A te czasem nastręczają sporo wątpliwości. Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa...

Myśliwi mogli również bez żadnych ograniczeń wykonywać polowanie na dziki. Okazuje się jednak, że wirus i tak przedostał się poza tę strefę.

Padłe dziki zakażone wirusem ASF, jak informuje TVP 1, zostały znalezione w Czechach pod koniec grudnia ubiegłego roku około 2,5 kilometra od ogrodzenia.

Służby weterynaryjne ustalają czy do zakażenia doszło jeszcze w strefie czy poza jej obszarem.

Rosnąca liczba chorych dzików w Polsce oraz w Czechach nie pozostaje również bez echa w Niemczech. Tamtejsze służby podejmują pierwsze zdecydowane kroki mające zapobiec rozprzestrzenianiu się pomoru na terenie tego kraju.

wirus ASF, afrykański pomór świń, przypadek ASF, trzoda chlewna

Wirus ASF znaleziony u dzików. Także poza obszarem ochronnym

Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych padłych dzikach, w zwłokach których wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń. Zostały one wykryte w czterech województwach. Jeden dzik znajdował się poza obszarem ochronnym....

TVP 1 poinformowało, że w pobliżu miasta Bielefeld leżącego w północno-wschodniej części kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia odbyło się pierwsze polowanie na dziki.

Służby weterynaryjne w Niemczech obawiają się zakażenia dzików wskutek wyrzucania przez turystów przejeżdżających przez ten kraj kanapek z wędliną i innych resztek żywnościowych. Przeszukują więc te rejony, aby nie dopuścić do zakażenia wirusem ASF.

Minister rolnictwa w Niemczech, jak informuje TVP 1, wezwał do zachowania absolutnej higieny oraz wprowadzenia wszystkich możliwych środków ostrożności przez hodowców, handlujących mięsem oraz podróżnych.

- Mamy jedną z największych populacji dzików na świecie. Tutaj patogen znajduje bardzo dobre warunki do rozprzestrzeniania się. Należy więc podjąć wszelkie środki ograniczające ryzyko - tłumaczy Thomas Mettenleiter z Instytutu Friedricha-Loefflera, Państwowego Centrum Badań Weterynaryjnych.

Niemcy są czołowym, drugim po Hiszpanii producentem wieprzowiny w Unii Europejskiej. Kraj ten dyktuje cenę skupu świń dla wielu krajów Wspólnoty. Jeśli więc wirus ASF przedostanie się za naszą zachodnią granicę skutki tej sytuacji odczują producenci tuczników w całej Europie, w tym również w Polsce.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA