Hodowcy świń czekają na podwyżki, a na VEZG bez zmian

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-05-2022,9:30 Aktualizacja: 26-05-2022,8:03
A A A

Cena świń na niemieckiej dużej giełdzie VEZG utrzymała się na poziomie 1,80 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro z 25 maja wg NBP (4,5955), jest to 8,27 zł za kg wbc. Będzie ona obowiązywała do 1 czerwca.

"Można oczekiwać, że na niemieckim rynku trzody chlewnej w nowym tygodniu uboju ceny pozostaną takie same" czytamy w komunikacie VEZG.

Cena w Polsce obecnie wynosi około 8,40 zł za kg wbc. Różnica wynika z kursu złotówki, która umocniła się w porównaniu do zeszłego tygodnia.

  • Cena tuczników na VEZG wynosi 1,80 euro za kg wbc
  • Tuczniki w Polsce kosztują około 8,4 zł za kg wbc
  • Rozpoczyna się okres najmniejszej podaży żywca wieprzowego

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Europejski rynek tuczników pozostaje bez zmian

Rynek tuczników w Unii Europejskiej pozostaje bez większych zmian. Uznanie przez Ukrainę unijnej regionalizacji ASF stwarza dla Polski dodatkowe możliwości eksportu i może dać impuls do wzrostu cen tuczników.   Ceny trzody...

Niska podaż żywca

- W Europie spodziewamy się obecnie czasu, w którym będziemy notować najniższą podaż żywca wieprzowego od wielu lat. Informacja taka skłania do wniosku, iż w takim wypadku jego cena powinna wzrosnąć - mówi Bartosz Czarniak, hodowca świń w cyklu zamkniętym oraz rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.

Hodowca jednocześnie podkreśla, że sytuacja jest bardziej złożona. Jego zdaniem wiele zależy od tego, ile wieprzowiny uda się eksportować poza unijne rynki. Chiny, które są jednym z najpoważniejszych kierunków handlowych, zmniejszyły import tego surowca z Europy od początku roku o około 63,1%.

UE zmniejszyła eksport na rynki trzecie łącznie o około 28,7% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Ta ogromna ilość wieprzowiny musi znaleźć odbiorców, również na rynku wewnętrznym. To oznacza, że mimo bardzo niskiego pogłowia w Europie, konsumenci nie odczują braku dostępności mięsa wieprzowego.

ASF, wirus ASF, ASF u dzików, ognisko ASF u dzików, odstrzał dzików, padłe dziki, myśliwi, bioasekuracja, ASF w Polsce

ASF u dzików potwierdzony już w 12 województwach

Służby weterynaryjne w 2022 roku potwierdziły 1012 ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików. Wystąpiły aż w 12 województwach. W ubiegłym roku choroba  rozprzestrzeniała się na terenie 10. ASF u dzików w Polsce jest...

Eksperci prognozują więc, że podwyżki, jeśli nastąpią, nie będą spektakularne taj, jak ma to miejsce w Chinach.

- W Chinach cena przekroczyła 2 euro za kg żywca! Wynika to bardziej z problemów logistycznych niż z braku surowca, którego w Państwie Środka jest obecnie pod dostatkiem - mówi Bartosz Czarniak.

Zboża tanieją

Zboża w Polsce nieco tanieją, co jest z pewnością bardzo dobrą informacją. Wynika to ze zbliżającego się okresu przedżniwnego i zapowiedzi lepszych zbiorów w UE.

- Nie są to spektakularne obniżki, jednak dla hodowców i producentów, którzy muszą kupować pasze z zewnątrz, każdy spadek cen zbóż jest dobrą informacją - mówi Czarniak.

Odbudują pogłowie świń?

trzoda chlewna, pogłowie trzody chlewnej, świnie, stada świń, gospodarstwa trzodowe, ASF, MRiRW

Pogłowie świń w Polsce zostanie odbudowane?

Pogłowie świń w Polsce ma zostać odbudowane. Już od czerwca mają ruszyć prowadzące do tego celu prace. Ministerstwo rolnictwa powoła w tej sprawie dwa zespoły. Ich celem jest przygotowanie wytycznych i zaleceń, które mają zostać zwieńczone...

Hodowcy świń ostatnio dowiedzieli się o planach rozpoczęcia prac dwóch komisji. Ich celem będzie opracowywanie na bieżąco rozwiązań mających wpłynąć na odbudowę pogłowia świń w Polsce.

- Moim zdaniem zważywszy na sytuację światową będzie to niezwykle trudne zadanie. Pierwsze dwa problemy które trzeba rozwiązać to zahamowanie likwidacji stad i ograniczenie powstawania tuczu kontraktowego. Formuła ta jest niezwykle atrakcyjna dla rolników przez swoją pewność zarobku, jednak jej coraz większy udział destabilizuje rynek i mimo niedoborów surowca, powoduje brak presji zakładów na podwyżki - komentuje Czarniak i dodaje:

- Nie chodzi mi o próbę obkładania tej formy dodatkowymi obowiązkami fiskalnymi, a stworzenie takich rozwiązań, warunków i możliwości, aby rolnikowi bardziej opłacało się produkować i sprzedawać samodzielnie. Komisje mają więc przed sobą bardzo trudne zadanie.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA