ASF. Nie pokonamy choroby jeśli ...

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
06-08-2020,16:00 Aktualizacja: 06-08-2020,12:48
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń zbiera w tym roku rekordowe żniwo. Liczba przypadków już dawno przekroczyła ubiegłoroczną. Liczna ognisk niemal się wyrównała, jednak z powodu choroby zabito już znacznie więcej świń niż w całym 2019 r.

Ogniska ASF u świń zazwyczaj z największą intensywnością wybuchają latem. Ten rok rozpoczął się nietypowo, ponieważ pierwsze informacje o zakażonych świniach pojawiły się już w marcu.

Wirus ASF obecnie jednak, tak jak w poprzednich latach, szerzy się bardzo intensywnie. W ostatnich tygodniach mamy prawdziwy wysyp nowych ognisk. Możemy się spodziewać, że w kolejnych tygodniach ich liczba będzie rosła, ponieważ sezon letni trwa w najlepsze.

  • Ogniska ASF wybuchają głównie latem
  • Liczba ognisk w 2020 r. w Polsce 6 sierpnia wzrosła do 33
  • Liczba przypadków sięga niemal 3 tysięcy
  • ASF zagraża przede wszystkim hodowcom, ale też budżetowi państwa
  • W Europie są państwa, które poradziły sobie z wirusem ASF tj. Czechy i Belgia

ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, warchlaki, lochy, tuczniki, Lubelszczyzna

GIW informuje o kolejnych ogniskach ASF - 35 potwierdzonych

Główny Inspektorat Weterynarii naniósł na mapę 33., 34. oraz 35. ognisko ASF w 2020 roku. Zostały one potwierdzone w województwie lubelskim. Ogniska afrykańskiego pomoru świń nr 33., 34. i 35. w 2020 roku wybuchły w woj....

Dlaczego ogniska ASF wybuchają latem?

Ogniska ASF wybuchają głównie latem. Eksperci wciąż nie potrafią jednoznacznie wskazać, dlaczego tak się dzieje.

Weterynaria oraz eksperci ustalili, że wirus ASF latem dostaje się do chlewni prawdopodobnie dlatego, że w tym czasie trwają żniwa i związane z nimi intensywne prace polowe.

Wirus może być przewożony do gospodarstw wraz z błotem na oponach ciągników lub maszyn rolniczych, a także ze skażoną słomą. Wciąż wiele pytań pozostaje także w przypadku roli much w jego przenoszeniu.

Liczba przypadków rekordowo duża

Z każdym tygodniem rośnie również liczba przypadków ASF u dzików czyli zwierząt, które są rezerwuarem choroby.

Liczba przypadków ASF w 2019 r. wyniosła 2477. W tym roku, jak wynika z danych naniesionych na mapę ASF, na początku sierpnia wzrosła ona 2936.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG zauważa, że zapowiadana redukcja populacji dzików do bezpiecznego poziomu 0,1 sztuki na kilometr kwadratowy nie została osiągnięta.

ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, warchlaki, lochy, tuczniki

ASF. Niemal 550 zabitych świń w kolejnych ogniskach

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o szczegółach kolejnych 6 potwierdzonych wczoraj (4 sierpnia) ogniskach afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Ogniska ASF nr 27, 28, 29, 30, 31 oraz 32 zostały potwierdzone na podstawie...

ASF zagraża nie tylko hodowcom świń

Epidemia ASF uderza głównie w hodowców i producentów świń. Jednak nie tylko. Cierpi na tym również cała branża. Wartość sektora trzody chlewnej wraz z przemysłem paszowym jest szacowana na około 20 miliardów złotych rocznie, więc ASF uderza również w budżet państwa.

W Polsce mamy coraz więcej stref niebieskich, w których produkcja trzody chlewnej przestaje być opłacalna.

"Brak w Wielkopolsce, która utrzymuje 36% pogłowia trzody chlewnej w kraju, zakładów skupujących świnie ze strefy czerwonej i niebieskiej, drastycznie obniżyła ceny skupu, a rolnicy nie mają co zrobić z żywcem" czytamy w komunikacie KZP-PTCH POLPIG.

Czy można skutecznie walczyć z ASF?

Walka z afrykańskim pomorem świń jest niezwykle trudna i przede wszystkim droga. W Europie są jednak państwa, które poradziły sobie z wirusem tj. Czechy i Belgia.

Walka z ASF-em polega głównie na zabezpieczeniu stad przez hodowców czyli przestrzeganiu przez nich zasad bioasekuracji. To "tylko" oraz "aż" tyle, co mogą zrobić producenci świń. Sama bioasekuracja nie jest jednak wystarczająca.

ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, warchlaki, lochy, tuczniki

ASF. Znamy szczegóły kolejnych ognisk

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o szczegółach 6 potwierdzonych wczoraj (4 sierpnia) ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Ogniska ASF nr 21, 22, 23, 24, 25 i 26 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań...

Kolejny krok leży po stronie państwa i jest nim redukcja populacji dzików. Niestety od kilku lat wciąż wydaje się być ona na zbyt niskim poziomie, przez co presja wirusa w środowisku jest bardzo duża.

Niemcy budują płot na granicy z Polską i w ten sposób chcą uniemożliwić zakażonym wirusem dzikom przedostanie się na ich terytorium.

KZP-PTCH POLPIG uważa, że Polska przegapiła swoją szansę wybudowania płotu na wschodniej granicy ponad 6 lat temu.

"Niezbędna jest determinacja w redukcji populacji dzików, zbierania truchła oraz powszechna bioasekuracja stad świń. Tylko zdecydowane działanie wielokierunkowe może przynieść poprawę sytuacji do czasu wynalezienia szczepionki. Skoncentrowanie się wyłącznie na zabezpieczaniu stad trzody chlewnej nie wystarczy do skutecznej walki z wirusem. Nie obronimy naszych stad świń, jeżeli presja wirusa w środowisku będzie rosła" czytamy w komunikacie KZP-PTCH POLPIG.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
     
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2020

Hoduj z głową świnie:

-Krajowe źródła biała

-Kiedy i gdzie giną prosięta

-Od wyproszenia do krycia

-Trudny rok

-Rozpoczął hodowlę od nowa

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA