Co ze skupem świń? Resort odpowiada

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-08-2020,16:05 Aktualizacja: 31-07-2020,21:59
A A A

"Wyznaczanie zakładów do uboju świń z określonych obszarów odbywa się co do zasady na podstawie wniosku podmiotu zainteresowanego ubojem takich zwierząt" - przypomina ministerstwo rolnictwa.

W związku z wystąpieniem ogniska ASF i ustanowieniu nowych zasięgów obszarów związanych z tym schorzeniem na terenie powiatu leszczyńskiego (woj. wielkopolskie), samorząd tego powiatu zwrócił się do resortu rolnictwa o podjęcie skutecznych działań pomocowych.

A konkretnie chodziło o taką reakcję, która przyczyni się do wyznaczenia zakładów ubojowych zainteresowanych skupem i ubojem trzody chlewnej ze strefy czerwonej i niebieskiej, co pozwoliłoby znacznie zmniejszyć straty hodowców.

ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, warchlaki, tuczniki, lochy

Epidemia ASF nabiera rozpędu. 19. ognisko potwierdzone na Mazurach

Ognisko afrykańskiego pomoru świń nr 19. w 2020 roku wybuchło w woj. warmińsko-mazurskim. Z informacji Głównego Inspektoratu Weterynarii wynika, że znajduje się ono w pobliżu miejscowości Bukwałd w powiecie olsztyńskim. Ministerstwo...

W odpowiedzi wiceminister Jan Białkowski podkreślił, że zgodnie z obowiązującym prawem dotyczącym zwalczania i zapobiegania się szerzeniu się ASF, wyznaczanie zakładów do uboju świń z określonych obszarów odbywa się co do zasady na podstawie wniosku podmiotu zainteresowanego ubojem takich zwierząt.

Jednocześnie wiceszef resortu rolnictwa zapewnił, że główny lekarz weterynarii poinformował właściwych terytorialnie wojewodów, dyrektorów ODR-ów, wojewódzkich lekarzy weterynarii oraz prezesów Wielkopolskiej i Lubuskiej Izby Rolniczej o zasadach zatwierdzania rzeźni i zakładów rozbioru, które wyraziłyby chęć uboju takich świń oraz skierował prośby o pomoc w zorganizowaniu odpowiedniej grupy zakładów mogących wspomóc hodowców.

"Dodatkowo, podczas spotkań z branżą mięsną, podmioty informowane są w szczególności, że nie ma żadnych przesłanek do obawy o utratę uprawnień eksportowych na rynki krajów niebędących członkami UE przez przedsiębiorstwa produkujące mięso z takich świń. Jedynym wyjątkiem od powyżej opisanego standardu są wymagania importowe Kanady" - zaznacza wiceminister.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA