ASF w Belgii wchodzi w nowy etap

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
08-10-2019,10:00 Aktualizacja: 08-10-2019,9:04
A A A

Wirus ASF wciąż jest aktywny w populacji dzików w Belgii. Jak informuje portal 3trzy3 w ostatnich tygodniach służby znajdują co prawda mniej padłych sztuk, ale pojawiły się również osobniki seropozytywne.

Afrykański pomór świń w Belgii wchodzi w nowy etap. Wirus ASF wywołujący tę chorobę występuje na tym obszarze endemicznie czyli stale. Świadczą o tym seropozytywne dziki czyli takie, które miały kontakt z patogenem, wytworzyły przeciwko niemu przeciwciała i nie padły w ciągu kilkunastu dni.

Służby weterynaryjne znajdują coraz mniejszą liczbę padłych dzików, u których stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa wskutek badania PCR. Ostatni taki osobnik został znaleziony 11 sierpnia.

Cedrob Porty Sp. z o.o., Port Gdańsk S.A., chłodnia, produkcji drobiu i trzody chlewnej

Cedrob zainwestuje 100 milionów w budowę mroźni w Porcie Gdańskim

Cedrob Porty Sp. z o.o. i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podpisały umowę przedwstępną na budowę mroźni wysokiego składowania. Grupa Cedrob przeznaczy na tę inwestycję 100 milionów zł. Obiekt o pojemności ok. 30 tys. palet zlokalizowany...

Dziki znajdujące się na obszarze występowania wirusa ASF mają z nim nieustannie kontakt ale nie padają w ciągu kilkunastu dni. Służby weterynaryjne stwierdzają tam obecność osobników, które mimo zakażenia przeżywają dłuższy okres czasu i w efekcie mogą roznosić chorobę.

Służby weterynaryjne, jak informuje portal 3trzy3, chcąc uniknąć roznoszenia patogenu na dalsze odległości przez serododatnie dziki, chcą wdrożyć mechanizm ich eliminacji. Myśliwi mają w tym celu prowadzić polowania ukierunkowane na zainfekowane dziki.

Wizyty w lasach mogą zakłócić ten program, dlatego od 4 października obowiązuje zakaz wchodzenia do lasów znajdujących się na obszarach objętych ASF.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA