Węgiel coraz tańszy. Rynek nadal w głębokiej recesji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2016,12:30 Aktualizacja: 13-02-2016,12:39
A A A

Początek 2016 roku przyniósł dalsze spadki cen węgla we wszystkich międzynarodowych terminalach węglowych; światowy rynek tego surowca wciąż jest w stanie głębokiej recesji – wynika z opracowania katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Placówka Agencji w Katowicach monitoruje sytuację w polskim górnictwie na potrzeby m.in. resortu energii, obserwuje też tendencje na światowych rynkach. Analizy zamieszczane są w prowadzonym przez katowicki oddział ARP portalu Polski Rynek Węgla.

Agencja Rezerw Materiałowych, Krzysztof Tchórzewski, ministerstwo energii

Węgla nie powinno nam zabraknąć

Badane są możliwości finansowe stworzenia rezerwy strategicznej w postaci surowców takich jak węgiel - potwierdził w Sejmie Krzysztof Tchórzewski, minister energii. Był on pytany o planowany zakup kopalnianych zapasów węgla...
Najnowsze opracowanie potwierdza trendy widoczne na rynku już od kilku lat – recesja obejmuje swym zasięgiem wszystkie rynki węglowe – ponieważ ceny stale spadają, trudno już mówić o tzw. poziomach krytycznych cen węgla energetycznego. Styczniowe notowania indeksów były o 25 proc. niższe od notowań sprzed roku.

– Od trzech lat ceny węgla, w wyniku spadku zapotrzebowania w Chinach oraz ciepłych okresów zimowych, przekraczają kolejne, coraz niższe progi – w styczniu 2014 r. – próg 60 USD za tonę, w styczniu 2015 r. - próg 50 dolarów za tonę, a obecnie, w przypadku terminali europejskich, próg 45 dolarów za tonę – czytamy w opracowaniu.

Ceny węgla w światowych terminalach nie mają bezpośredniego przełożenia na cenę, po której polskie kopalnie sprzedają węgiel krajowej energetyce, ponieważ cena ta wynika z bezpośrednich umów między stronami.

Międzynarodowe wskaźniki wskazują natomiast dystans pomiędzy światowymi cenami a kosztami produkcji węgla w Polsce.

Przed tygodniem Kompania Węglowa ujawniła, że średni koszt produkcji tony węgla w jej kopalniach w ubiegłym roku wyniósł 264 zł, czyli ponad 65 dolarów (po obniżeniu o ok. 10,5 proc. wobec poprzedniego roku).

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!