Przed świętami możliwe podwyżki cen paliw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-12-2016,10:35 Aktualizacja: 18-12-2016,10:52
A A A
W przedświątecznym tygodniu sytuacja na stacjach paliw powinna się ustabilizować. Podwyżki - o ile będą - nie powinny być wyższe niż 3-5 groszy na litrze. Autogaz może nawet stanieć - przewidują analitycy. 
 
"Już w tym tygodniu podwyżki wyraźnie wyhamowały, a na części stacji ceny lekko spadły. Średnio benzyny i olej napędowy podrożały o około 4-5 groszy na litrze i tym samym wzrosły do najwyższego poziomu w tym roku. Z kolei po raz pierwszy po 5 tygodniach spadły ceny autogazu, o 2 grosze na litrze i tu bardzo prawdopodobna jest kontynuacja spadków" - napisali w tygodniowym komentarzu analitycy BM Reflex.

zwrot podatku akcyzowego, paliwo rolnicze, zużycie oleju na hektar, ministerstwo rolnictwa, krir, budżet państwa

Ministerstwo: złotówka za litr paliwa i basta

Resort rolnictwa uznał, że "nie jest możliwe ani zwiększenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zwartego w cenie rolniczego paliwa, ani podniesienia bądź zróżnicowanie ze względu na rodzaj produkcji limitu zużycia oleju na hektar"....
Z danych jakie zebrał Reflex wynika, że w mijającym tygodniu najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego były w województwie dolnośląskim i tu za litr bezołowiowej 95 i diesla płacimy odpowiednio po 4,61 zł i 4,53 zł. 
 
Najwyższe ceny były w województwie opolskim, podlaskim i zachodniopomorskim - tu litr Pb 95 kosztuje średnio 4,77-4,82 zł, a diesla 4,62-4,67 zł. Najmniej za litr autogazu płacimy w województwie łódzkim - 2,24 zł, podczas gdy w województwie opolskim średnio 2,36 zł.
 
Eksperci e-petrolu są zgodni, że nawet jeśli dojdzie do podwyżek, to nie będą one "trudne do udźwignięcia". "Ruch w górę może mieć skalę kilku groszy na litrze, a w przypadku autogazu jest możliwe, że ceny ulegną nawet obniżeniu" - napisali w piątkowym komentarzu.
 
Jak zauważyli, ostatnie dni - a więc z powodu decyzji OPEC i krajów z nim współpracujących, o ograniczeniu produkcji - wyraźnie pomagały ropie, czego skutkiem jest także ruch na naszych stacjach. "W tej chwili jednak spodziewamy się kontynuacji ruchu w górę, jednak należy pamiętać, że ropa już nieco tanieje, a to z pewnością ograniczać może skalę ewentualnych wzrostów" - przewidują.
 
Według oceny e-petrolu od 19 do 25 grudnia benzyna 98-oktanowa powinna kosztować 4,97-5,08 zł za litr, a w przypadku benzyny Pb95 - 4,67-4,77 zł za litr. Diesel - 4,57-4,68 zł za litr.
 
"W przypadku gazu płynnego spodziewać się natomiast można spadków - przewidujemy, że znajdzie się on w przedziale 2,23-2,31 zł za litr" - ocenili analitycy e-petrolu.
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE