Owce będą się paść na wałach przeciwpowodziowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-10-2015,10:15 Aktualizacja: 21-10-2015,11:10
A A A

Owce z powodzeniem mogą być wykorzystywane w roli "żywych kosiarek" na wałach przeciwpowodziowych - oceniają naukowcy, którzy od trzech lat prowadzą program badawczy w Małopolsce.

- Efektem prac badawczych jest konkluzja, że owce mogą się wypasać na wałach przeciwpowodziowych nie szkodząc im, a nawet pomagając utrzymać je w dobrym stanie - powiedział Bronisław Dutka, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który wraz z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie realizował program.

Jak zaznaczył, projekt badawczy sprawił, że owce pojawią się na wałach przeciwpowodziowych w Małopolsce, będzie więcej jagnięciny na polskich stołach, a rolnicy z okolicznych gospodarstw zyskają dodatkowe źródło dochodu.

Owce schodzą z gór. Kończy się bardzo trudny sezon dla owczarzy

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim dobiega końca trwający od maja wypas owiec. W górach zlikwidowano już ok. 30 proc. bacówek. "To był trudny rok dla owczarzy; brakowało trawy" - mówi Stanisław Kutyna z Regionalnego...

Wojciech Szczepanik, wicewojewoda małopolski poinformował PAP, że zgodnie z ustaleniami czynionymi z marszałkiem województwa małopolskiego i Małopolskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych od przyszłego roku wybrane odcinki terenów zielonych wokół wałów będą oddawane rolnikom w nieodpłatną dzierżawę do wypasu owiec i kóz.

Rozważana jest też możliwość przekazywania części pieniędzy przeznaczonych na wykaszanie mechaniczne, jako dopłaty dla rolników za utrzymywanie wałów w należytym stanie.

- Ten projekt badawczy zakończył się sukcesem, dlatego już w lipcu rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnej fazy, aby w przyszłym roku umożliwić rolnikom możliwość pielęgnacji wałów - zaznaczył wicewojewoda. Według niego w pierwszym etapie przekazane do pasterskiego użytkowania zostaną odcinki wałów wiślanych na terenie gminy Szczurowa.

Zdaniem Bronisława Dutki propozycja może się spotkać z zainteresowaniem gospodarzy na terenach Powiśla, bo produkcja jagnięciny staje się coraz bardziej opłacalna. Hodowla owiec stałaby się dla nich dodatkowym źródłem dochodów nie obarczonym wysokimi kosztami.
owce_ekosystem_ponidzie

Naturalne kosiarki – owce na Ponidziu chronią ekosystem

Owce, których wypas pozwoli na ochronę cennych siedlisk przyrodniczych rzadko występujących roślin, trafiły na łąki Ponidzia. Projekt realizowany przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, ma...

- Pierwsi rolnicy już się powoli zgłaszają. Nie wykluczamy nawet, że górale mogą być zainteresowani przyjściem tutaj z owcami, bo są to tereny dużo bardziej przystępne i skomunikowane - ocenił.

Według niego stada produkcyjne mogą się opłacać i przynosić zadowalające dochody, bo ceny jagnięciny rosną, a zbyt na ten rodzaj mięsa jest praktycznie nieograniczony. - Prawie każda restauracja chciałaby serwować jagnięcinę problem w tym, że jej po prostu nie ma - dodał szef MODR.

Pilotażowy program, badający możliwość zastąpienia mechanicznej pielęgnacji obwałowań przeciwpowodziowych wypasem małych zwierząt trawożernych był prowadzony od 2013 r. W eksperymencie wykorzystano około 80 owiec ras polska owca górska oraz olkuska, a także kozy rasy saneńskiej.

Naukowcy ustalili, że pod wpływem podgryzania i przygniatania roślinności przez owce i kozy zachodzą korzystne zmiany w składzie florystycznym i poprawia się zadarnienie, które decyduje o wytrzymałości wału w czasie wysokiego stanu wody.

Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem przepędzanie i wypas zwierząt na obwałowaniach jest zabronione, chyba że uzyska się zgodę marszałka województwa. Twórcy programu przekonują, że rolnicy nie powinni mieć z nią problemów, bo marszałek wykazuje duże zrozumienie dla takiego wypasu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj