Chiński karp na wigilijnym stole? PO wzywa Jurgiela, by pomógł hodowcom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-06-2017,8:05 Aktualizacja: 14-06-2017,8:25
A A A

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk przy cichym zezwoleniu ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela chce zabrać hodowcom karpi w Polsce ok. 100 mln euro rekompensat wodno-środowiskowych. Wzywamy go by pomógł polskim karpiarzom - oświadczyła posłanka PO Dorota Niedziela.

Polityk dodała, że hodowcy karpia zwracają się z prośbą do szefa resortu rolnictwa o wpłynięcie na decyzje ministra Gróbarczyka, który ich zdaniem chce te pieniądze zabrać na "tworzenie nowych inwestycji".

rekompensaty wodno-środowiskowe, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, ministerstwo środowiska

Rekompensaty wodno-środowiskowe dzielą resorty

Według Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rekompensaty wodno-środowiskowe nie przysłużyły się właściwie gospodarstwom akwakultury. Resort środowiska jest z kolei za ich utrzymaniem w obecnej wysokości. Planowane...

Według Niedzieli pieniądze te były wynegocjowane w Unii Europejskiej. - Są to czwarte co do wielkości dotacje 350 mld euro na rybołówstwo i morze, z tego 92 mln to rekompensaty wodno-środowiskowe dla hodowców karpia - dodała.

Posłanka podkreśliła też, że minister środowiska Jan Szyszko wydał negatywną opinię do tego pomysłu, "ponieważ rekompensaty wodno-środowiskowe nie tylko wpływają na hodowlę karpi, ale są też zabezpieczeniem dla naturalnej, ekologicznej hodowli".

Dodała, że stawy powodują zwiększoną retencję wodną i stanowią naturalne zbiorniki wodne.

- Pytamy ministra Jurgiela: czy to dobre stosunki chińskie spowodowały, że w grudniu na wigilijnym stole będziemy mieć zamiast polskiego karpia chińskiego karpia? Czy minister Jurgiel dba o hodowców karpi i czy zwrócił się z interwencją, by rekompensaty wodno-środowiskowe zostały zachowane. Wzywamy go by pomógł polskim karpiarzom - powiedziała.

protest rybaków, Rybacki Sztab Kryzysowy, rekompensaty, Ogólnopolski Protest Rybaków, protest w Warszawie, rząd PiS

Protest rybaków w Warszawie. "Minister chce zabrać Polakom karpia"

Odebranie w lutym hodowcom ryb rekompensat wodno-środowiskowych, które otrzymywali od 2010 roku zostało fatalnie przyjęte przez całe środowisko. Pod adresem ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka...

Zdaniem posła Stanisława Gawłowskiego decyzje, które podejmuje minister Gróbarczyk doprowadzą do bankructwa tysięcy rybaków w Polsce. - Wsparcie, które ma być przeznaczone dla rybołówstwa w tym momencie nie jest możliwe, bo wymagana jest zgoda Komisji Europejskiej na przeniesienie pieniędzy z jednej grupy do drugiej, czyli od rybaków śródlądowych do rybaków morskich. Proces ten będzie trwał długo i zakończy się negatywnie - stwierdził.

Ministerstwo gospodarki morskiej odpowiadając w kwietniu na pytanie PAP w sprawie rekompensat wodno-środowiskowych wyjaśniło, iż projekt zmian w Programie "Rybactwo i Morze", nie został jeszcze ostatecznie opracowany, a planowane przesunięcia środków stanowią "propozycje resortu gospodarki morskiej".

Ostateczna decyzja w sprawie rekompensat należy do Komisji Europejskiej - zaznacza MGMiŻŚ. Jak podkreślono, w przypadku jej decyzji negatywnej przewidziana wysokość wsparcia "zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu