Bezrobocie wciąż spada. W lipcu wyniosło 8,6 procenta

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2016,12:25 Aktualizacja: 24-08-2016,12:59
A A A

Stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu wyniosła 8,6 proc.- podał w środę Główny Urząd Statystyczny. To najmniej w historii badania, prowadzonego od 1992 roku. W czerwcu bezrobocie wyniosło 8,8 proc.

W końcu lipca w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było 1 mln 361,5 tys., co oznacza, że w porównaniu z czerwcem ubyło ich o 2,2 proc. (31 tys.), a w porównaniu z lipcem ub.r. o 14,1 proc. (224,2 tys.).  Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 5,3 proc. w woj. wielkopolskim do 14 proc. w woj. warmińsko-mazurskim.

bezrobocie, stopa bezrobocia, ministerstwo rodziny i pracy, Stanisław Szwed

Bezrobocie spada. Pracownicy się cieszą, a pracodawcy martwią

Rekordowo niskie bezrobocie to dobra wiadomość dla gospodarki, cieszy też pracowników, którzy mogą żądać wyższych płac. Pracodawcy martwią się jednak, że będą mieć coraz większe problemy ze znalezieniem rąk do pracy, zwłaszcza do...

W porównaniu z czerwcem bezrobocie spadło we wszystkich województwach - najbardziej w małopolskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim (po 0,3 p. proc.), a najmniej - w lubelskim, mazowieckim, podlaskim i wielkopolskim (po 0,1 p. proc.).

Również w porównaniu z lipcem ub.r. stopa bezrobocia zmniejszyła się we wszystkich województwach. Najbardziej - w woj. warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim (po 2,2 p.proc.), a w najmniej - w lubelskim i mazowieckim (po 1 p.proc.).

W strukturze bezrobotnych zarejestrowanych udział kobiet w końcu lipca był wyższy niż przed rokiem o 1 p.proc. i wyniósł 53,8 proc. Zwiększył się też udział osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku (o 0,2 p.proc. do 86,1 proc.) oraz osób nieposiadających kwalifikacji zawodowych (o 0,2 p.proc. do 30,6 proc.). Zmniejszył się natomiast odsetek osób dotychczas niepracujących (o 1,0 p.proc. do 14,9 proc.) oraz absolwentów (o 0,2 p.proc. do 2,4 proc.).
bezrobocie, stopa bezrobocia, ministerstwo rodziny i pracy, Stanisław Szwed

Stopa bezrobocia rejestrowanego najniższa od 25 lat

Stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu wyniosła 8,6 proc., przy 8,8 proc. w czerwcu - podał w czwartek Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed. To najlepszy wynik od 1991 r. Wiceminister powiedział, że oznacza to ponad 1,3...

W lipcu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 128,8 tys. ofert pracy, o 11,8 proc. mniej niż przed miesiącem, ale więcej niż przed rokiem (o 9,1 proc.).

Liczba ofert z sektora publicznego zmniejszyła się zarówno w skali miesiąca, jak i roku, a z prywatnego – była niższa niż przed miesiącem, ale większa niż w lipcu ub. roku. Oferty z sektora publicznego stanowiły, podobnie jak w czerwcu, 8,5 proc. ogółu ofert (wobec 11,5 proc. przed rokiem).

W sektorze przedsiębiorstw w lipcu pracowało 5 mln 761,7 tys. osób; zatrudnienie było w nim o 3,2 proc. większe niż przed rokiem (wobec wzrostu o 3,1 proc. w czerwcu). Najbardziej zwiększyło się zatrudnienie w informacji i komunikacji (o 10,7 proc.) oraz administrowaniu i działalności wspierającej (o 10,6 proc.).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu